Bodrum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bodrum
Poloha
Souřadnice
Stát Turecko Turecko
Bodrum
Bodrum
Bodrum, Turecko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 656,06 km²
Počet obyvatel 36 401 [1] (2013)
Správa
Oficiální web www.bodrum.bel.tr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bodrum (starořecky Ἁλικαρνασσός (Halikarnassos)) je turecké přístavní město s více než 140 tisíci obyvateli. Leží v provincii Muğla, v jihovýchodním cípu Malé Asie, poblíž řeckého ostrova Kós. Město je mezinárodním centrem jachtingu a turistiky, ale je také jednou z nejvíce seismických oblastí v Turecku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První obyvatelé osídlili okolí zálivu ve 14. století př. Kr. a náleželi k egejské kultuře doby bronzové pod vlivem egyptským (El-Amarna). Z té doby pochází nálezy luxusního inventáře z potopené obchodní lodi. Archeologicky doložené souvislé osídlení zanechali řečtí Dórové v 7. století př. Kr. a po nich bylo celé území součástí ostrovních států klasického Řecka. V době helénismu zde bylo pro panovníka postaveno Mausólovo mauzoleum, jeden ze sedmi divů starověkého světa, v téže době se zde narodil řecký historik Hérodotos. Po smrti vládce Mausóla roku 353 př. n. l., dala jeho sestra a zároveň vdova Artemísia vystavět budovu, která měla sloužit jako důstojná hrobka. Podle této hrobky se začal používat pojem mauzoleum. Mauzoleum stálo skoro 1400 let a bylo finálně zničeno zemětřesením. Později se město dostalo pod nadvládu Peršanů. Roku 1402 město opanovali křižáčtí rytíři řádu johanitů a použili ruiny mauzolea k vystavění bodrumského hradu, upraveného později na pevnost, která stojí dodnes.

Památky[editovat | editovat zdroj]

  • Římský amfiteátr
  • Hrad sv. Petra – pozdně gotická pevnost řádu johanitů, ve které v současnosti sídlí Muzeum podmořské archeologie. Vystavuje senzační soubor luxusních předmětů ze 14. století př. Kr. z vraku lodi, vyloveného pod útesy nedaleké obce Uluburun.

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Turkey: Registered Population [online]. City Population [cit. 2014-08-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]