Sedm divů světa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sedm divů světa

Sedm divů světa je všeobecně známý seznam unikátních starověkých staveb v oblasti Středozemního moře a na Středním východě. Jako sestavitel seznamu je tradičně (a nepřesně) uváděn řecký spisovatel Filón Byzantský žijící snad ve 2. nebo 3. století n. l. (tento Filón bývá navíc zaměňován s jiným Filónem Byzantským, matematikem a „konstruktérem“ válečných strojů, který žil ve 2. století př. n. l). Filón napsal krátký spisek O sedmi divech světa, ve kterém sestavil seznam staveb, které považoval za zcela unikátní. Tento seznam se však od toho dnešního poněkud lišil (obsahoval babylonské hradby místo rhódského Kolosu). Navíc se část spisu nedochovala.

Sedm divů světa[editovat | editovat zdroj]

Ve starověku vzniklo mnoho seznamů sedmi divů tehdejšího světa (sestavili je kromě již zmíněného Filóna Byzantského např. Pausaniás, Hérodotos, Hyginas a spousta dalších). Tyto seznamy se od sebe někdy i značně liší, často obsahovaly např. Babylónskou věž (zikkurat s chrámem boha Marduka), „kyklopské hradby“ v Tíryntu nebo v Mykénách, římský Kapitol, athénskou Akropolis...

Současný seznam sedmi divů starověkého světa vznikl patrně až v 18. století:

Název Datum stavby civilizace
Egyptské pyramidy v Gíze 2550 př. n. l. Egypťané
Visuté zahrady Semiramidiny 600 př. n. l. Babylóňané
Feidiův Zeus v Olympii 435 př. n. l. Řekové
Artemidin chrám v Efesu 550 př. n. l. Řekové
Mauzoleum v Halikarnassu 351 př. n. l. Helénská civilizace
Rhódský kolos 292-280 př. n. l. Helénská civilizace
Maják na ostrově Faru 3. století př. n. l. Egypťané

Jediným dodnes dochovaným divem jsou egyptské pyramidy. Ty jsou také nejstarší. Existence zahrad Semiramidiných není definitivně prokázána a zbývajících pět divů světa bylo zničeno živelními pohromami. Artemidin chrám a Feidiova Dia zničil požár a zbývající tři divy světa podlehly zemětřesením.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]