Konya

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Město a provincie Konya na mapě Turecka
Hilton Garden Inn, Konya.jpg

Konya [konja] (řecky Ικονιον, Ikonion, latinsky Iconium) je město v Turecku, ležící ve středoturecké nížině. Konya má 742 690 obyvatel (2000); město je zároveň správní centrum stejnojmenné provincie, nejrozlehlejší v celém Turecku. Konya byla také významným střediskem súfijů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lokalita Çatal Hüyük, 40 km jihovýchodně od Konye, je světoznámým archeologickým nalezištěm; byly zde odkryty pozůstatky sídliště ze 7. tisíciletí př. n. l.. Podle Skutků apoštolů, jedné z knih Bible navštívili Ikonion svatý Pavel a svatý Barnabáš. Mezi lety 1097 a 1243 byla Konya hlavním městem Seldžuků, i když bylo v některých letech obsazeno armádami křižáckých výprav – v roce 1097 Godfreyem z Bouillonu a roku 1190 Fridrichem Barbarossou.

Mezi lety 1205 a 1239 dosáhla Konya největšího středověkého významu a zároveň zbohatla. To bylo v době, když seldžučtí sultáni drželi celou Anatolii, Arménii a na čas dobyli i Krym. Roku 1219 do města přišli uprchlíci z Persie, v té době pokořené mongolskými vojsky. Mongolové však při svém postupu dále na západ neušetřili ani Konyu, a obsadili ji v roce 1243; Seldžukové se staly vazaly mongolské říše. Na přelomu 13. a 14. století ještě nakrátko obnovili svou moc, ale roku 1328, bylo seldžucké panství dobyto Karamanovci, kteří Konyi vládli dalších sto let. Až roku 1420 byla Konya obsazena osmanskou říší, ta z ní v roce 1453 učinila centrum provincie Karaman.

Významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 37°52′ s. š., 32°29′ v. d.