Şanlıurfa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Şanlıurfa
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 477 m n. m.
Stát Turecko Turecko
Region Jihovýchodní Anatolie
Provincie Şanlıurfa
Şanlıurfa
Şanlıurfa
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 3 668,76 km²
Počet obyvatel 526 247 (2012)
Správa
Starosta Nihat Çiftçi
Oficiální web www.sanliurfa.bel.tr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek pojednává o tureckém městě. Možná hledáte: řecké město Edessa (Řecko).

Şanlıurfa neboli Edessa je město v Turecku, do osmdesátých let 20. století nazývané Urfa (čestný přívlastek şanlı – slavná udělen za odpor proti evropským koloniálním mocnostem za kemalistické revoluce). Město má okolo půl milionu obyvatel a je hlavním městem stejnojmenné provincie. Ve městě působí fotbalový klub Şanlıurfaspor.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Urfa, ve starověku nazývaná Orfa či pořečtěně Urhai, má tisíciletou historii sahající až asyrských dob. V helénistickém období došlo k přejmenování města na Edessu (podle makedonské Edessy) a jeho přeměně na řeckou polis. Okolní kraj se tehdy nazýval Osroéné. V roce 260 n. l. se poblíž Edessy střetlo římské vojsko s jednotkami perského krále Šápúra I. a císař Valerianus byl v průběhu bitvy zajat. Již dříve (v roce 165) získalo město status římské kolonie.

V roce 638 padla Edessa do rukou muslimů, kteří ji drželi až do konce 11. století, kdy kraj ovládli křižáci. Ti město učinili centrem tzv. edesského hrabství, ale již roku 1144 své panství ztratili ve prospěch seldžuckých Turků.

V následujících staletích se muslimští vládci často měnili a teprve s příchodem osmanských Turků roku 1637 zavládla dlouhodobá stabilita. Tehdy již byla Edessa, známá svými trhy s bavlnou, kůžemi a drahocennostmi, opět nazývána svým starým jménem Urfa. Po pádu Osmanské říše v důsledku první světové války vystupoval Mustafa Kemal Atatürk proti snahám evropských mocností odtrhnout město od tureckého státu a nakonec byl v této věci úspěšný – Urfa se stala součástí nově založené Turecké republiky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 1461 Şanlıurfaspor, transfermarkt.co.uk (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]