Bursa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o městě v Turecku. O různých významech slova burza pojednává článek burza (rozcestník).
Další významy jsou uvedeny na stránce Bursa (rozcestník).
Bursa
Bursa Turkey panorama 2013 1.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška100 m n. m.
StátTureckoTurecko Turecko
regionMarmara
provincieBursa
Bursa
Bursa
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha1 036 km²
Počet obyvatel1 431 172 (2007)
Hustota zalidnění1 381,4 obyv./km²
Správa
Vznik202
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bursa je čtvrté nejlidnatější město v Turecku, s 1 431 172 obyvateli (podle sčítání v roce 2007) je hlavním městem stejnojmenné provincie. Ve městě žije velký počet imigrantů z Bulharska a přistěhovalců z jiných částí země.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o městě, tehdy ještě s názvem Cius je z doby vlády krále Filipa V. Makedonského, z roku 202 př. n. l. ; kdy král daroval město králi tehdejší Bithýnie, Prusiovi I. Město bylo pojmenováno po něm, a název se zkomolil časem na Bursa.

V době Osmanské říše se stalo město na čas i jejím sídlem, do doby než dobyla Konstantinopol. Přestože po dobytí Edirne (Hadrianopolis) ztratilo postavení hlavního města, pořád bylo kulturně významným městem. Také bylo centrem Súfijců.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

Bursa je to centrum tureckého automobilového průmyslu, své továrny tady mají automobilky Renault a FIAT. Dále zde je velká továrna značky BOSCH.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Bursa v roce 1890

Není to vůbec turisty obsazené město. Většina obyvatel si turistů váží a pro mnoho z nich budete prvním cizincem. Anglicky umí tak jeden člověk ze sta. Hlavními lákadly města jsou lyžařská centra v nedalekých horách (Uludağ) a mauzoleum tureckých sultánů, muzeum města. Přímo ve středu města na kopci je rozhledna. Z Bursy lze vycestovat - asi 20 minut jízdy minibusem, do malebné vesničky Cumalikaze, dále je možné jet k přímořské vesnici Mudánie. Historické centrum je velmi malé a příjemné. Je zde velký bazar, který působí daleko přirozeněji než velký bazar v Istanbulu. Dále jsou v centru dvě velké historické mešity a řada menších novějších.

Vysoká škola[editovat | editovat zdroj]

Univerzita Uludag je jedním z největších vysokoškolských kampusů. Kampus je od středu, města vzdálen asi hodinu cesty místní autobusovou linkou a má dokonce i svoji ochranku a nemocnici. V kampusu je kolem 40 000 studentů na přísně střežených oddělených (muži/ženy) kolejích. Fakult je velmi mnoho. Stránka Uludag University

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Z Bursy pochází tanec shadow dance.

Bursa je také známá svými originálními pochoutkami. Jídlo zvané Iskender pochází právě odsud. Jde o kebab se smaženým chlebem a jogurtem. Na každém rohu jsou k sehnání chutné grilované kaštany.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ve městě je mnoho taxikářů. Mnoho soukromých firem jezdí s minibusy, kde jedna cesta stojí kolem 2 až 3 lir (v roce 2007). Ve městě je i metro se dvěma dráhami. Z velkého meziměstského nádraží jezdí autobusy po celý den. Cesta do Istanbulu trvá asi 4 hodiny, do Izmiru asi 6 hodin, do Ankary též 6 a na úplně druhou stranu Turecka do města Dogubayazit je to asi 25 hodin.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]