Denizli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Denizli
Centrum Denezli
Centrum Denezli
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 324 m n. m.
Časové pásmo EET (UTC+2)
EEST (UTC+3)
Stát TureckoTurecko Turecko
provincie Denizli
Denizli
Denizli
Denizli, Turecko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 798,75 km²
Počet obyvatel 557 300 (2012)
Hustota zalidnění 697,7 obyv./km²
Správa
Starosta Osman Zolan (AKP)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Denizli je město v Turecku, v jihozápadní části Anatolského poloostrova. Má 313 000 obyvatel (odhad 2005) a je správním střediskem provincie Denizli.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V polovině 3. století př. n. l.. seleukovský král Antiochos II. Theos nazval město Laodikeia (Λαοδικεια), stejně jako několik dalších sídel, na počest své manželky Laodiky. Zvláště na přelomu letopočtu Laodikeia, latinsky Laodicea ad Lycum, vzkvétala, coby středisko výroby jemných vlněných látek. Starověké město bylo zpustošeno zemětřesením roku 494 a osídlení se postupně přesunulo o něco dále – rozvaliny staré Laodikeie, dnes nazývané Eskihisar („starý hrad“) jsou k vidění 6 km severovýchodně od dnešního města. Roku 1070 se sem nastěhovali první Turci. Ti se nakonec dostali pod Seldžuckou vládu, ta však byla oslabena několika křížovými výpravami. Název se v turečtině měnil postupně – nejdříve byl Ladik, později Tonguzlu, Tonuzlu, Tenguzlug, Donuzlu a nakonec Denizli. V 17. století cestovatelé popsali Denizli jako město se čtyřmi branami, 57 mešitami, 7 medresami, 6 lázněmi a 3 600 domy, které je 470 stop dlouhé. Když ve 20. století Řekové obsadili Izmir, v Denizli se zformovaly první vojenské jednotky hnutí odporu.

Památky[editovat | editovat zdroj]

  • Nedaleko Denizli se nachází Pamukkale - visuté, bílé travertinové útvary vytvářené stékáním vody dolů do údolí. Jsou památkou UNESCO a navštěvují je tisíce turistů.
  • Pozůstatky města Hierapolis jsou k vidění 20 km severně od Denizli.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]