Přeskočit na obsah

Eskišehir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eskišehir
Eskişehir
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška788 m n. m.
StátTureckoTurecko Turecko
oblastStřední Anatolie
provincieEskišehir
Eskišehir
Eskišehir
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha2 678 km²
Počet obyvatel848 842 (2015)
Hustota zalidnění317 obyv./km²
Správa
StarostaYılmaz Büyükerşen
Oficiální webwww.eskisehir.bel.tr/ebb.php
Telefonní předvolba(+90) 222
PSČ26 xxx
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eskišehir[1] (turecky Eskişehir) je město v Turecku. Má 700 000 obyvatel, leží ve stejnojmenné provincii na spojnici mezi Ankarou a Istanbulem.

Ve městě jsou stavební a potravinové závody, také se zpracovávají rudy těžené v nedalekých dolech. Eskišehir má šest muzeí, nedaleko se navíc nacházejí ruiny starého římského města. Za posledních několik desítek let zaznamenal velký růst, v roce 1985 měl jen 390 000 obyvatel, což je proti dnešnímu stavu téměř polovina. Protože Eskišehir leží na spojnici mezi oběma největšími městy v zemi má dobré železniční spojení; velkou stanici i s opravnami. Ve městě je v provozu tramvajová síť s několika linkami.

Je to také studentské město. Jsou zde dvě velké univerzity. Ta větší z nich se jmenuje Anadolu University. Město poslední dobou zažívá rozmach – staví se zde hlavně obytné domy, hotely a nákupní centra.


Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 30, 116. Standardizované jméno: Eskišehir. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]