Diyarbakır

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Diyarbakır
ئامه‌د
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška675 m n. m.
StátTureckoTurecko Turecko
regionJihovýchodní Anatolie
provincieDiyarbakır
Diyarbakır
Diyarbakır
Diyarbakır, Turecko
Správa
StarostaGültan Kışanak (BDP)
Oficiální webdiyarbakir.bel.tr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Diyarbakır (kurdsky a aramejsky ئامه‌د, Amed; řecky Amida) je město v Turecku, ležící na březích řeky Tigris v severní Mezopotámii. Včetně všech předměstí, kde žije asi půl milionu lidí, má Diyarbakır 1 244 273 obyvatel (2005) – převážně Kurdů. Město bývá někdy zváno Paříží Východu; je hlavním městem stejnojmenné provincie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Středověk[editovat | editovat zdroj]

V době vlivu Římské a Byzantské říše neslo město řecký název Amida, po oslabení Východodořímské říše, v roce 638 město dobyl arabský islámský vojevůdce z kmene Bakr (Bakr ibn Wa'il) – odtud i název města: dijár Bakr („Bakrovo území“).

Novověk[editovat | editovat zdroj]

Ve 20. století došlo v Diyarbakıru k velkým změnám. Během první světové války došlo k velké změně složení obyvatelstva. Zmizely velmi dlouho usídlené menšiny Syřanů a Arménů. Na konci války bylo město obsazeno francouzskými vojsky. Několik let po vyhlášení republiky zde došlo k velkému povstání Kurdů proti Kemalovi Atatürkovi. Přestože skončilo, stále zde docházelo k občasným potyčkám mezi Kurdy a Turky. Roku 1984 dokonce vypukla guerillová válka, město se stalo centrem PKK (Kurdské strany pracujících). Válka způsobila prudký nárůst obyvatel, protože vesničané se sem přistěhovávali za vidinou lepší bezpečnostní situace. V 90. letech tu sídlil Turecký Hizballáh, hnutí jehož cílem bylo vytvořit Islámský stát Kurdistán. Jeho cílem různých útoků byli většinou příslušníci křesťanské komunity. (? zdroj) Teprve až po roce 2004 je Diyarbakır konečně bezpečnými městem.

Významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Město je obklopené hradbami, postavenými poprvé už v roce 297. Jejich délka je 5,5 km a tvoří tak kruh kolem centra města. Ve městě se nachází kromě historického jádra i velké množství středověkých mešit a medres, nejvýznamnější z nich je Ulu Cami - Velká mešita z 11. století a Kale Camii – Hradní mešita z 12. století. V Diyarbakıru se také nachází pravoslavný kostel Meryemana, postavený už v 1. století, dodnes funkční. Město je známé velmi živými pouličními trhy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]