Harran

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ruiny univerzity v Harranu
Harran a jeho "včelí úly"

Harran je jednou z nejstarších sídlištních aglomerací na naší planetě (víc jak 6000 let). Leží zhruba 40 km jihovýchodně od města Urfa. K nalezení jsou zde charakteristické domky uplácané z bláta vypadající jako včelí úly. V městě se také nachází pevnost a ruiny staré harranské univerzity. V současnosti je hlavní obživou turistický ruch.

Během období římské říše se město nazývalo Carrhae (Karrhy), v roce 53 př. n. l. zde došlo k velké bitvě Římanů s Parthy.

Bitva u Karrh roku 296[editovat | editovat zdroj]

V roce 296 poslal Dioklecián Galeria do Sýrie, aby zakročil proti Peršanům, kteří se pokoušeli ovládnout vazalskou Arménii. Galerius svedl s králem Narsé poblíž Karrh bitvu, v níž utrpěl těžkou porážku a značně tím poškodil svou pověst schopného vojevůdce.[1] Diocletiana to velmi rozladilo a caesar musel urychleně shromáždit v podunajských provinciích nové vojsko, aby katastrofu odčinil. V roce 297 vpadli Římané do Arménie, zlomili perský odpor a donutili krále Narsého k výhodnému míru.[2] Klid na hranici poté vydržel čtyřicet let, až do závěru vlády Konstantina Velikého.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Eutropius IX 24; Aurelius Victor 39, 34.
  2. Eutropius IX 25, 1.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 36°52′39″ s. š., 39°2′2″ v. d.