2. tisíciletí př. n. l.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

2. tisíciletí př. n. l. představovalo chaotické období doprovázené četnými konflikty mezi jednotlivými státy. Po rozpadu Sumeru kolem roku 2000 př. n. l. začalo vleklé soupeření mezi Asyřany a Babyloňany. Jednou z mála vzkvétajících říší byla v první polovině tisíciletí Střední říše v Egyptě. Kolem roku 1400 př. n. l. skončila sláva Mínojské civilizace na Krétě, kdy ji dobyli Mykéňané ze severu.

Na území České republiky[editovat | editovat zdroj]

Lidé zjistili možnosti využití měděné rudy a její kombinace s cínem. Vyrobili kujný a dostatečně pevný kov – bronz. To byl začátek doby bronzové. První polovina tisíciletí je charakterizována kulturou Únětickou. Kolem roku 1500 př.n.l. k nám z jihozápadu (na rozdíl od běžných zvyklostí) dorazila Mohylová kultura, která se od roku 1200 př.n.l. prolíná s Kulturou popelnicových polí, resp. Knovízskou kulturou.

Tehdejší domy měly kůlovou konstrukci a sedlovou střechu nebo valbovou střechu. Prostor mezi kůly byl vyplněn proutím a opatřen hlinkovým nátěrem. Většinou tyto domy byly nadzemní s půdorysem obvykle 5 × 8 až 12 m. Zřídka byly částečně zahloubeny, ovšem s menšími rozměry (max. 4 × 5 m). Vznikaly zemědělské osady.

Svět[editovat | editovat zdroj]

Asie[editovat | editovat zdroj]

  • Vznik deskové hry go.
3. tisíciletí př. n. l. 2. tisíciletí př. n. l. 1. tisíciletí př. n. l.
20. století př. n. l.   19. století př. n. l.   18. století př. n. l.   17. století př. n. l.   16. století př. n. l.
15. století př. n. l.   14. století př. n. l.   13. století př. n. l.   12. století př. n. l.   11. století př. n. l.