Mohylové kultury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdobená keramická nádoba z období mohylových kultur v Západočeském muzeu
Bronzové meče z období mohylových kultur v Západočeském muzeu

Mohylové kultury nebo komplex mohylových kultur je komplex příbuzných archeologických skupin, které existovaly ve střední době bronzové, přesněji v 15.–13. století př. n. l.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Mohylové kultury vznikly v širší oblasti středního Podunají, odkud se šířily proti proudu Dunaje směrem do severozápadního Německa a severovýchodní Francie.[1] Rychlý vznik a rozmach těchto kultur není plně objasněn. Některé z oblastí, které se ke komplexu počítají, byly pravděpodobně kolonizovány z vyspělejších center, ale zmapovat toky migrace je obtížné. Pro všechny mohylové kultury je typická rozvinutá bronzová industrie (sekery, meče, nože, hroty kopí, toaletní náčiní). Nalezeny byly povětšinou v hrobech, kostrových i žárových, které byly typicky překryty mohylami, často seskupenými do mohylníků. U západních skupin převažovalo chovatelství (například českofalcká skupina), východnější skupiny byly zemědělské (středodunajská a karpatská mohylová kultura).[2]

Regionální členění[editovat | editovat zdroj]

Tyto kultury byly završením rozsáhlých změn v hospodářském a kulturním vývoji, provázeném klimatickými změnami (zhoršení počasí) na území stávajících kultur. Tyto kultury zřejmě vznikly v Německu u Rýna a odtud se šířily zejména na jihovýchod. Příbuzné mohylovým kulturám byly i pilinská kultura, otomanská kultura a severopanonská kultura.

Česko[editovat | editovat zdroj]

Na území Česka se mohylové kultury rozšířily pravděpodobně ve všech oblastech osídlených ve starší době bronzové. V jižních a západních Čechách byla rozšířena českofalcká mohylová kultura. Ve východních Čechách jsou nálezy z období mohylových kultur vzácné a ostatní osídlená území náležela střododunajské mohylové kultuře. Ta byla typická i pro oblast jižní Moravy, zatímco střední a severní Morava a Slezsko byly osídleny svébytnou větví mohylových kultur označovanou dříve jako předlužická kultura. Artefakty ze severní Moravy se však liší od nálezů ze slezské předlužické kultury.[1]

Slovensko[editovat | editovat zdroj]

Na Slovensku se vyskytovaly:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mohylové kultúry (Európa) na slovenské Wikipedii.

  1. a b SKLENÁŘ, Karel; SKLENÁŘOVÁ, Zuzana; SLABINA, Miloslav. Encyklopedie pravěku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha: Libri, 2002. 428 s. ISBN 80-7277-115-9. Heslo Mohylové kultury, s. 211–212. 
  2. Mohylové kultury [online]. Encyklopedie CoJeCo, 2000-03-14, rev. 2006-05-15 [cit. 2020-06-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]