Epidauros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Asklépiův chrám v Epidauru
Světové dědictví UNESCO
Theatre of Epidaurus 1.jpg
Smluvní stát Řecko Řecko
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, ii, iii, iv, vi
Odkaz 491 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1988 (12. zasedání)

Epidaurus (řecky Ἐπίδαυρος, Epídavros) bylo město ve starověkém Řecku. Ve své době bylo významným kulturním i náboženským centrem. Soustředil se zde kult boha Asklépia, kterému zde byl věnován chrám pojmenovaný po něm. Dodnes jsou zde pozůstatky tohoto chrámu a spolu s obrovským dobře zachovaným amfiteátrem tvoří nejdůležitější památky celé oblasti. Díky své výjimečnosti byl Asklépiův chrám zapsán v roce 1988 na Seznam světového dědictví UNESCO.

Askepiova svatyně byla ve středověku největší léčitelské centrum. V areálu se nacházelo 160 ložnic a léčivé prameny. Podle legendy sem měli posílat nemocné lidi, kterým v noci měl Bůh prozradit metodu k léčení jejich nemoci.

Zachovaný amfiteátr se pyšní úžasnou akustikou, divadlo obsahující 55 řad sedadel, kde se zároveň mohlo bavit až na 14 tisíc lidí, bylo objeveno v 19. století při odkrývacích pracích. Z jeho horních řad lze přehlédnout velkou část celého areálu až ke vstupnímu prostoru, u nějž končila 12 km dlouhá cesta poutníků od přístavu. V areálu se dále nachází moderní muzeum, kde najdeme mnoho o historii tohoto místa. Vlastní posvátný okrsek se rozkládá v háji nedaleko muzea. Byly zde nalezeny pozůstatky místa nejposvátnějšího dórského Asklépiova chrámu, postaveného kolem r. 375. Dále se zde mimo jiné nacházejí vykopávky katagógeia - velkého poutního domu a thólu - pozoruhodné kruhové mramorové stavby, kde byli chováni posvátní hadi, které měl Asklépios ve svém znaku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]