Meteora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o klášterech v Řecku. O albu skupiny Linkin Park pojednává článek Meteora (album).


Meteora
Světové dědictví UNESCO
Meteora Agios Triadas IMG 7632.jpg
Smluvní stát ŘeckoŘecko Řecko
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, ii, iii, iv, vi
Odkaz 491 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1988 (12. zasedání)

Meteora jsou Monastýry na vrcholcích bizarních slepencových skal v oblasti Thesálie v Řecku, poblíž města Kalambaka.

Mniši a poustevníci se tu začali usazovat již od 11. století, ale teprve o tři století později začaly vznikat první byzantské kláštery.

Nejdříve byl postaven klášter Metamorfosis, založený v roce 1356 mnichem Athanasiem z poloostrova Athos, na skále ve výšce 534 metry nad mořem. Klášter byl nazván Megalon (Velký) Meteoro (vznášející se – podle dojmu, že se vznáší vysoko nad zemí). Podle něj pak se množné číslo „meteora“ začalo používat pro všechny zdejší kláštery, jichž mezi 15. a 16. stoletím vzniklo celkem 24. Výstavba klášterů byla velmi náročná. Stavební materiál a všechno potřebné zařízení mniši vynášeli na zádech pomocí košů, rumpálů; jediným strojem, který jim práci usnadňoval, byla kladka. Mnohem později, i v souvislosti s turistickým ruchem, byla vystavěna schodiště a kamenné žebříky. Kláštery byly vyzdobeny nádhernými ikonami, mimo jiné i od Theofana Krétského,a zařízeny drahocenným vyřezávaným nábytkem.

Úpadek klášterů začal od 18. století, mnozí církevní hodnostáři kláštery opustili a přesídlili do mnišské republiky Athos. Dnes je trvale obydleno řeholníky pouze pět klášterů. Mniši mají kromě svých denních povinností na starosti i péči o vzácné historické památky, ikony a starobylý mobiliář. Další dva kláštery jsou určeny k modlitbám.

Dnes jsou Meteora oblíbeným cílem turistických výletů, součástí prohlídky s odborným výkladem jsou především mužský klášter Varlaam a ženský Roussanu.

V roce 1988 byly kláštery Meteora zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]