Podgora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Podgora
Pohled na Podgoru při západu slunce
Poloha
Souřadnice
Stát Chorvatsko Chorvatsko
Podgora
Podgora
Podgora, Chorvatsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 79,95 km²
Počet obyvatel 2 884 (2001)
Hustota zalidnění 36,1 obyv./km²
Správa
Starosta Ante Miličić
PSČ 21327
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podgora je malé město a opčina ležící ve Splitsko-dalmatské župě (Chorvatsko), situované na pobřeží Jadranu (65 km jižně od Splitu a 135 km severně od Dubrovníku), součást Makarské riviéry. Město samotné má podle sčítání lidu z roku 2001 1500 obyvatel, zatímco stejnojmenná samosprávná oblast, do níž spadá několik dalších opčin, má přibližně 3000 obyvatel.

Ekonomika Podgory je založena na cestovním ruchu. Se čtyřmi hotely má 4× více pokojů než stálých obyvatel.

Sídla[editovat | editovat zdroj]

Kromě vlastního města opčina zahrnuje také sídla Drašnice, Gornje Igrane, Igrane a Živogošće.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podgora je poprvé zmiňována v 19. století jako malá rybářská vesnice, rodiště Dona Mihovila Pavlinovice, kněze, politika a spisovatele; prvního, kdo v dalmatském parlamentu hovořil chorvatsky, požaduje sjednocení Dalmácie a Chorvatska. Za druhé světové války bylo v Podgoře zřízeno první námořní partyzánské vojsko, na jehož památku byl nad zdejším přístavem zřízen památník.

Dnes je Podgora moderním turistickým střediskem s příznivým podnebím, oblázkovými plážemi a útulnými zátokami s průzračným mořem. Podgora je atraktivním přímořským letoviskem od časného jara do pozdního podzimu. Zdejší unikátní nádherná krajina, azurové nebe a křišťálově průzračné moře činí z Podgory jedinečné místo v celém Jadranu. Přírodní park Biokovo nabízí příležitosti k jízdám na kolech, horolezectví či pouhých procházkám. Všechny druhy vodních sportů jako potápění, vodní lyžování, windsurfing, veslování, vodní pólo a samozřejmě plavání jsou v Podgoře velmi populární. Čekají zde na vás ale i tenisové kurty a hřiště pro fotbal, basketbal a minigolf. Vaši náladu jistě zlepší i skvěle organizované výlety na blízké ostrovy Brač, Hvar a Korčula či do Dubrovníku, Splitu nebo k vodopádům na řece Krce. Nezapomenutelnými zážitky jsou i ranní či večerní procházky podél pobřeží či romantické noční rybářské výpravy.

Galerie[editovat | editovat zdroj]