Sutivan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sutivan
Sutivan.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 0 m n. m.
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Sutivan
Sutivan
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 22 km²
Správa
Oficiální web www.sutivan.hr
Telefonní předvolba 021
PSČ 21403
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sutivan (nebo též Stivan) je opčina a město se 759 obyvateli[1] na severozápadním břehu chorvatského ostrova Brač, která zahrnuje pouze toto jedno město.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sutivan

Kořeny obce sahají do římských dob. V 6. století byla postavena raně křesťanská bazilika sv. Jana (sveti Ivan), od které je odvozeno jméno obce. Bazilika byla později zničena, avšak na jejím místě byl roku 1579 postaven kostel.

O rozvoj obce se v 15. století zasloužili uprchlíci z pevniny, kteří zde našli úkryt před Turky. Počátkem 18. století zde žilo přibližně 250 obyvatel, v roce 1890 měla obec 1875 obyvatel. Hlavním zdrojem jejich obživy bylo zemědělství – zejména pěstování vinné révy a oliv. V roce 1893 dosahovala produkce vína v Sutivanu 9300 hl a olivového oleje 3500 hl, což byla čtvrtina produkce celého ostrova.

K dramatickému poklesu počtu obyvatel Sutivanu došlo na přelomu 19. a 20. století vlivem emigrace do zahraničí, zejména do Chile, USA, Argentiny a Bolívie, neboť hospodářství celého ostrova utrpělo velké ztráty kvůli onemocnění vinné révy.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Chorvatský statistický úřad (anglicky) - údaj z roku 2001

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]