Komiža

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Komiža
Pohled na Komižu z moře
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 0 m n. m.
Časové pásmo SEČ (SELČ)
Stát Chorvatsko Chorvatsko
region Dalmácie
župa Splitsko-dalmatská župa
Komiža
Komiža
Komiža, Chorvatsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 48 km²
Počet obyvatel 1 526 (2011)
Hustota zalidnění 32 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.komiza.hr
PSČ 21485
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Komiža (italština: Comisa) je chorvatské přístavní město ležící na západním pobřeží ostrova Vis v Jaderském moři. Má 2476 obyvatel.

Komiža je situována na úpatí kopce Hum (587 m). Průměrná lednová teplota vzduchu se zde pohybuje okolo 8.9 °C. Hospodářství je založeno na farmaření, vinařství, rybolovu a zpracování ryb, mořeplavectví a poslední dobou také na cestovním ruchu. Na východním pobřeží se nacházejí rozlehlé písčité a oblázkové pláže, jako například Kamenica, Gusarica, Nova Posta či Velo Zalo.

Komiža je napojena na okresní silnici, která ji spojuje s městem Vis.

Obecné informace[editovat | editovat zdroj]

Díky své pozici v hlubokém zálivu nabízí Komiža svým návštěvníkům výborné příležitosti: jak kvalitní ubytovací zařízení (ať již v hotelích či apartmánech), tak i mnoho kulturních a historických míst (kláštery, pevnosti). Rovněž možností sportovního vyžití je zde dostatek - najdeme zde hřiště pro basketbal, házenou i fotbal. Neméně zajímavé jsou vodní sporty včetně potápění.

Zvláštní atmosféra letních večerů je ještě umocněna výstupy dětských chórů na pobřežních promenádách nebo v místních hospůdkách. Pravidelně jsou zde pořádány výstavy a jiné kulturní události, obzvláště když svoji rodnou oblast navštíví Chorvati ze Spojených států.

Dědictví[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o trvalém osídlení pocházejí z 12. století. Přístavní kostel byl vystavěn roku 1585.

Ve 13. století zde na vyvýšenině nad sídlem založili benediktíni klášter svatého Mikuláše (tzv. Muster). Nejstarší jádro kláštera tvoří jednolodní románský kostel s půlkruhovou apsidou ze 13. století.

V období od 14. do 17. století byl vystavěn rozsáhlý pětilodní kostel, jehož centrální loď pochází z počátku 16. století, velká barokní svatyně je datována do roku 1652. Z původního klášterního opevnění se dochovaly dvě velké věže postavené v románském slohu; věž kostela byla roku 1770 přestavěna na zvonici.

Kostel Panny Marie Gusarické se skládá ze tří stejně velkých jednolodních kostelů, jež jsou uvnitř propojeny oblouky. Nejstarším z kostelů je ten prostředí (pochází ze 16. století), zatímco dva boční vznikly v 17. a 18. století. Uvnitř najdeme barokní oltáře, varhany z roku 1670 a skvostný stříbrný reliéf Panny Marie Rosarijské ze 17. století.

Opevněný kostel svatého Roka byl postaven roku 1763, o sedm let starší je kostel Panny Marie Sedmibolestné.

Budova Veřejného centra z počátku 20. století je dílem architekta A. Bezice; Centrum památek bylo navrženo S. Planicem, autorem reliéfů a mozaik je Boris Mardesic. Roku 1966 byla v Komiži otevřena galerie Duro Ti-ljaka, v roce 1984 pak galerie Borise Mardesice.

V červenci 2017 zde byla v přístavu slavnostně umístěna socha sv. Jana Nepomuckého. Byl to dar Svatojánského spolku městu Komiža. Autorem sochy je Petr Váňa a osobně ji v rámci své dovolené v Chorvatsku požehnal Dominik kardinál Duka.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

http://www.dominikduka.cz/ze-zivota-dominika-duky/sv-jan-nepomucky-na-ostrove-vis/

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Komiža na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]