Komiža

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Komiža
Pohled na Komižu z moře
Pohled na Komižu z moře
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0 m n. m.
Časové pásmo+1
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
RegionDalmácie
ŽupaSplitsko-dalmatská župa
Komiža
Komiža
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha48 km²
Počet obyvatel1 526 (2011)
Hustota zalidnění32 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.komiza.hr
PSČ21485
Označení vozidelST
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Komiža (italsky Comisa) je chorvatské přístavní město ležící na západním pobřeží ostrova Vis v Jaderském moři. Žije zde 2476 obyvatel.

Komiža je situována na úpatí kopce Hum (587 m). Průměrná lednová teplota vzduchu se zde pohybuje okolo 8.9 °C. Hospodářství je založeno na farmaření, vinařství, rybolovu a zpracování ryb, mořeplavectví a na cestovním ruchu. Na východním pobřeží se nacházejí rozlehlé písčité a oblázkové pláže, jako například Kamenica, Gusarica, Nova Posta či Velo Zalo.

Komiža je napojena na okresní silnici, která ji spojuje s městem Vis.

Dědictví[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o trvalém osídlení pocházejí z 12. století. Přístavní kostel byl vystavěn roku 1585.

Ve 13. století zde byl na vyvýšenině nad sídlem založen benediktinský klášter svatého Mikuláše (tzv. Muster). Nejstarší jádro kláštera tvoří jednolodní románský kostel s půlkruhovou apsidou ze 13. století.

V období od 14. do 17. století byl vystavěn rozsáhlý pětilodní kostel, jehož centrální loď pochází z počátku 16. století, velká barokní svatyně je datována do roku 1652. Z původního klášterního opevnění se dochovaly dvě velké věže postavené v románském slohu; věž kostela byla roku 1770 přestavěna na zvonici.

Kostel Panny Marie Gusarické se skládá ze tří stejně velkých jednolodních kostelů, jež jsou uvnitř propojeny oblouky. Uvnitř se nachází barokní oltáře, varhany z roku 1670 a skvostný stříbrný reliéf Panny Marie Rosarijské ze 17. století.

Opevněný kostel svatého Roka byl postaven roku 1763, o sedm let starší je kostel Panny Marie Sedmibolestné.

Budova Veřejného centra z počátku 20. století je dílem architekta A. Bezice; Centrum památek bylo navrženo S. Planicem, autorem reliéfů a mozaik je Boris Mardesic. Roku 1966 byla v Komiži otevřena galerie Duro Ti-ljaka, v roce 1984 pak galerie Borise Mardesice.

V červenci 2017 byla v přístavu umístěna socha sv. Jana Nepomuckého. Byl to dar Svatojánského spolku městu Komiža. Autorem sochy je Petr Váňa a osobně ji v rámci své dovolené v Chorvatsku požehnal Dominik kardinál Duka.

Pod opčinu Komiža patří i Biševo, Borovik, Duboka, Oključna, Palagruža, Podhumlje, Podšpilje, Sveti Andrija a Žena Glava.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Komiža na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]