Sinj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Sinj
Sinj overview.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 326 m n. m.
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Sinj
Sinj
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 181 km²
Správa
Vznik 1524
Oficiální web www.sinj.hr
PSČ 21230
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sinj (v ilyrorománštině Osinium) je město na kontinentální části Splitsko-dalmátské župy (Chorvatsko). Město samotné má 11468 obyvatel, zatímco celkový počet obyvatel samosprávné oblasti (včetně přilehlých vesnic) je 25373 (údaje ze sčítání lidu roku 2001).

Sinj je centrum oblasti známé jako Cetinska krajina, skupinky sídel situovaných na úrodných krasových polích (Sinjsko polje), skrz které protéká řeká Cetina. Sinj leží meži čtyřmi horami: Svilajou, Dinárským pohořím, Kamešnicí a Visokou. Tyto masivy udržují Sinji jeho specifické středomořské podnebí (teplá léta a chladnější zimy).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo vystavěno okolo starověké pevnosti, jež bylo až do začátku 18. století v držení Osmanů, a františkánského kláštera s kostelem Panny Sinjské Gospa Sinjska, jež je po mnoho let poutním místem.

Výročí posledního vítězství nad osmanskou armádou roku 1715 je oslavováno každým rokem na počátku srpna jezdeckou slavností nazvanou Sinjska alka, ve které se slavnostně odění jezdci pokoušejí za jízdy zasáhnout svým kopím malý kroužek, (alku).

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Sinj a Cetinska Krajina představují turisticky zajímavou oblast. Hlavní atrakcí, která proslavila tento kraj nejen v Chorvatsku, ale i v zahraničí je tradiční sinjský rytířský turnaj (Alka). Koná se každoročně první srpnovou neděli na památku vítězství nad tureckou armádou v roce 1715. Rytíři, oblečeni do tradičních kostýmů, jezdí na koních, snažíce se kopím zasáhnout alku, visící na drátě. Rytíř, který dosáhne nejvyššího počtu bodů (punatů), je prohlášen za vítěze. Tento rytířský turnaj navštíví každoročně mnoho turistů nejen z Chorvatska, ale i ze zahraničí.

Kuchyně[editovat | editovat zdroj]

Sinj je znám jako místo s vynikající gastronomií. Kdosi jednou řekl, že pouze v Sinji sní lidé cokoliv, co létá, plave či chodí. Sinj je rovněž znám svými excelentními recepty na úpravu žab, raků, pstruhů, skopového masa a arambaši.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1991, kdy Chorvatsko získalo nezávislost, v Sinji vládla místní HDZ. Během tohoto období se (obzvláště v místním rozhlasovém vysílání) objevovalo mnoho zpráv o porušování lidských práv. Místní volby roku 2005 vyhrála koalice s názvem Preporod, a starostou byl zvolen Nikola Tomašević. Mimo to se zde narodil politik Miko Tripalo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]