Chorvatská válka za nezávislost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chorvatská válka za nezávislost
Konflikt: Válka v Jugoslávii
Croatian War of Independence collage.jpg
Trvání: 1991 - 1995
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Chorvatsko
Casus belli:
Výsledek: Chorvatské vítězství
Změny území: Chorvatská vláda získala kontrolu nad celým Chorvatskem
Strany
1991:

Vlajka Srbska SAO Krajina

Vlajka Srbska SAO Západní Slavonie

Vlajka Srbska SAO Východní Slavonie

Yugoslav People's Army JNA
(Srbské a černohorské jednotky zapojeny do května 1992)


1992–1994:

Vlajka Srbska Republika Srbská Krajina


1995:

Vlajka Srbska Republika Srbská Krajina

Vlajka Srbska Republika srbská
(omezená účast)

1991:

Vlajka Chorvatska Chorvatsko


1992–1994:

Chorvatsko Chorvatsko


1995:

Chorvatsko Chorvatsko

Vlajka Bosny a Hercegoviny Republika Bosna a Hercegovina
(Operace Oluja, 1995)

Velitelé
Slobodan Milošević
(Srbský prezident)

Milan Babić
(Prezident RSK)
Milan Martić
(Prezident RSK)
Mile Mrkšić
Ratko Mladić

Franjo Tuđman
(Chorvatský prezident)

Gojko Šušak
(ministr obrany)

Antun Tus

Janko Bobetko


Atif Dudaković

Síla
Ztráty
{{{poznámky}}}

Chorvatská válka za nezávislost (v Chorvatsku známa jako Domovinski Rat − Vlastenecká válka, nebo Válka za nezávislost) je název válečného konfliktu na území dnešního Chorvatska v letech 19911995. Šlo převážně o konflikt mezi Chorvaty a chorvatskými (krajinskými) Srby. Fakticky byla součástí první části jugoslávských válek. Překvapila svojí nebývalou krutostí, nebývalou od druhé světové války.

Již na konci zimy a na jaře 1991 začaly přerůstat dlouhodobé chorvatsko-srbské animozity v drobné ozbrojené srážky (Plitvice,[1] Pakrac,[2] Benkovac, atp.). Sabor Republiky Chorvatsko vyhlásil 25. června 1991 nezávislost republiky na Jugoslávii.[3] Zároveň prohlásil Chorvatsko jako "stát Chorvatů" (do té doby byli Chorvati a Srbové rovnoprávnými konstitutivními národy Chorvatska). Nová ústava se rovněž odkazovala na Ustašovské Chorvatsko, což rovněž podpořilo rozjitření nikdy nezahojených křivd z druhé světové války. Srbské obyvatelstvo, které bylo již po dobu několika měsíců naladěné protichorvatsky (a především proti nové nekomunistické politické elitě), zareagovalo podrážděně. Jeho přáním bylo setrvat především v rámci Jugoslávie. Chorvatské politické vedení si bylo vědomo toho, že může dojít k ozbrojenému střetu, avšak chorvatská teritoriální obrana neměla dostatek vybavení, aby tak mohla vyhlásit mobilizaci.

Po dlouhodobých přestřelkách v září 1991 vstoupila na území Chorvatska Jugoslávská lidová armáda. S její podporou Srbové tuto část země během několika měsíců trvající války ovládli. K významným bitvám patří dobytí Vukovaru (srbské vítězství) a obléhání Dubrovniku (chorvatské vítězství). Materiální škody, především v oblasti Slavonie, byly ohromné a celá města byla zpustošena (těžce poškozen právě Vukovar, dále rozsáhlá poškození Osijeku, který bombardovalo jugoslávské letectvo). Na podzim 1991 se fronta stabilizovala. Mezi oběma stranami bylo uzavřeno příměří, které měly kontrolovat jednotky OSN (nikdy nebylo 100% dodržováno) a Jugoslávská lidová armáda se pod mezinárodním diplomatickým tlakem stáhla. Území za frontovými liniemi fungovalo pod názvem mezinárodně neuznané republiky Srbská krajina s hlavním městem Knin a prezidentem dr. Milanem Martićem. Loajální bylo k srbsko-černohorské Jugoslávii.

Chorvatské území obývané převážně etnickými Srby mělo rozlohu přes 17 000 km2 a chorvatské vedení nechtělo dopustit mezinárodní akceptaci tohoto státního útvaru, která by de facto znamenala uznání územních ztrát Chorvatska. Různými spíše formálními[zdroj?] nabídkami autonomie se pokoušela chorvatská vláda získat Srby na svojí stranu, či je politicky rozdělit tak, aby mohla snáze získat tato ztracená území zpět.[zdroj?] Během let 19921994 obě strany příměří porušovaly[zdroj?], Srbové ostřelovali chorvatská města a Chorvati zase podnikli několik menších ofenziv, dostali se i do střetu s kanadskými vojáky OSN. Uklidnění situace proto bylo pouze dočasné. Po selhání OSN[4] proběhla v srpnu 1995 za podpory letectva NATO rozhodující chorvatská ofenzíva „Oluja“ (Bouře), která takřka etnicky vyčistila Chorvatsko od Srbského obyvatelstva, které tu žilu po několik staletí. Operaci provázely i masakry na civilním obyvatelstvu.[5]

V rukou Srbů se udržela po roce 1995 jen oblast Východní Slavonie, která byla pod správou OSN až do roku 1998.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek připomínající 14. výročí od první oběti války na stránkách hrvatski-vojnik.hr (chorvatsky)
  2. Dobová zpráva na portálu NY Times (anglicky)
  3. Sabor Republike Hrvatske. Ustavna odluka Sabora Republike Hrvatske o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske [online]. c2009 [cit. 1991-08-18]. Chorvatsky. Dostupný z WWW: <Hrvatski sabor>.
  4. "AP Report on U.S. Peace Strategy," Associated Press, 13 November 1995
  5. http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/alexander-tolcinsky-masakr-v-obci-grubori-1995-i-to-byla-operace-boure--982321

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Chorvatská válka za nezávislost ve Wikimedia Commons