Osijek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Osijek

Most přes řeku Drávu v Osijeku
Osijek – znak
znak
Osijek – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 94 m n. m.
Stát Chorvatsko Chorvatsko
Župa Osijecko-baranjská
Region Slavonie
Osijek
Red pog.svg
Osijek
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 171 km²
Počet obyvatel 114 616 (2001)
Hustota zalidnění 670,3 obyv./km²
Náboženské složení křesťanství
Správa
Starosta Krešimir Bubalo
Vznik 2. století
Zakladatel Římané
Oficiální web www.osijek.hr
Adresa obecního úřadu Franja Kuhača 9,31000 Osijek
PSČ 31000
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osijek (maďarsky Eszék, německy Esseg, v srbské cyrilici Осијек) je největší město v chorvatské Slavonii a čtvrté největší v zemi. Má 114 000 obyvatel a je správním střediskem župy Osijek-Baranja.Ve městě sídlí fotbalový klub NK Osijek

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starověk a středověk[editovat | editovat zdroj]

Město založili Římané pod názvem Mursa v 2. století. V 6. století bylo zničeno avarskými nájezdy a později obnoveno dosídlenými Slovany, předchůdci Chorvatů.[zdroj?] V letech 15261687 bylo obsazeno Turky. Když byli v druhé polovině 17. století vyhnáni, stalo se součástí Habsburské monarchie.

Novověk[editovat | editovat zdroj]

Ke konci 18. století se situace začala měnit. V Osijeku začaly být zakládány školy, rozvíjela se kultura, vydávány byly noviny. Roku 1809 získal Osijek statut svobodného královského města. Devatenácté století bylo pro Osijek obdobím hospodářského a kulturního rozvoje. Město jako centrum východní Slavonie těžilo z obnovy jihouherského pohraničí, které ke konci 19. století navíc přestávalo být ohrožováno tureckými vpády.

V první polovině 20. století změnil několikrát svého vlastníka. Kdysi uherské město se v listopadu 1918 stalo součástí Království SHS, během druhé světové války bylo území severně za řekou Drávou znovuobsazeno Maďarskem a z Osijeku se stalo pohraniční město. Osvobozeno partyzány bylo po průlomu na Sremské frontě na jaře 1945. Poté bylo opět začleněno do Jugoslávie.

Poválečný rozvoj znamenal dramatické změny také i pro Osijek. Vznikly nové čtvrti jako například Sjenjak, Vijenac, Jug a Jug II (poslední dvě jsou panelová sídliště). Rozvíjel se také potravinářský a obuvnický průmysl. V roce 1965 město postihly rozsáhlé povodně.[1]

Během války v Chorvatsku bylo město několikrát obléháno Jugoslávskou lidovou armádou, bombardováno ze vzduchu a těžce poškozeno.[2]. Na rozdíl od nedalekého Vukovaru však nebylo převážně srbskými vojsky dobyto.

Po roce 1998, kdy se z Východní Slavonie stáhly jednotky OSN byla zahájena poválečná obnova. Obnoveno bylo centrum města a některé čtvrti. Rozvíjena je turistika; hlavním zajímavým objektem v Osijeku je barokní pevnost Tvrđa, pocházející z roku 1753.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Tabule s partnerskými městy

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na portálu sib.hr
  2. http://www.hcr.hr/en/minskaSituacijaKarta.asp?ID=6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]