Ploče

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ploče
Panorama Ploča180899.JPG
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1 m n. m.
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Ploče
Ploče
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel6 537
Správa
Oficiální webwww.ploce.hr
Telefonní předvolba020
PSČ20340
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přístav v Ploče

Ploče (italsky Porto Tolero, v letech 19501954 a 19801990 Kardeljevo; lokálně Ploča) je přístav s 6 537 obyvateli v Chorvatsku, v Dubrovnicko-neretvanské župě, v blízkosti delty řeky Neretvy.

Název[editovat | editovat zdroj]

Současný název města je historický. Název Kardeljevo neslo město na počet jugoslávského komunistického politika Edvarda Kardelje. Do přístavu vede také železniční trať, která pokračuje dále na území Bosny a Hercegoviny. Na počátku 21. století bylo město napojeno na nedalekou dálnici A1.

Sídla[editovat | editovat zdroj]

Pod općinu Ploče kromě vlastního města spadají sídla Baćina, Banja, Crpala-Spilice-Gnječi, Komin, Peračko Blato, Plina Jezero, Rogotin, Stablina, Staševica, Šarić Struga.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o tomto městě je z roku 1387 z dokumentu, který byl dochován v muzeu v Dubrovníku. Poté bylo ještě zmíněno v dokumentu z roku 1426.

Oblast dnešního města Ploče byla ovládnuta v 19. století napoleonskými vojsky a byla přičleněna k tzv. Ilyrským provinciím. Po Vídeňském kongresu v roce 1815 byla oblast předána Rakousku. Její součástí zůstala až do první světové války.

Původně malá osada získala značný význam kvůli výstavbě moderního přístavu. Pro Království Srbů, Chorvatů a Slovinců bylo spojení pobřeží Jaderského moře s vnitrozemím strategickou prioritou, a proto byla vybrána různá místa pro výstavbu vhodných přístavů. Již v roce 1923 proběhl u Ploče, v deltě řeky Neretvy, první průzkum terénu. Špatná hospodářská situace jugoslávského království, dlouhé politické debaty a vysoká cena za výstavbu přístavu nakonec jeho realizaci oddálily až do roku 1939, dva roky před vypuknutím druhé světové války na Balkáně.

Přístav byl značným způsobem poškozen během 2. světové války. Pro vojska fašistické Itálie měl totiž značný strategický význam, proto se jej jugoslávští partyzáni pokoušeli různými útoky vyřadit z provozu.[zdroj?] Kromě zásobování italské armády zbraněmi a vybavením sloužil také ale pro export surovin z území Nezávislého státu Chorvatsko. Po skončení konfliktu byl obnoven, a díky spojení jak s námořní, tak se železniční dopravou se z vesnice stalo dnešní městečko. V roce 1948 mělo Ploče již 480 obyvatel. V rámci industrializace země zde byly vybudovány první městské domy a lidé sem přišli za prací z celého regionu. V roce 1965 sem byla zavedena Jadranská magistrála a o rok později byla nedaleká železniční trať modernizována na standardní rozchod kolejí, což zjednodušilo nákladní i osobní dopravu. V roce 1971 zde žilo 4 405 obyvatel, o deset let později 5 318 obyvatel a v roce 1991 pak 6 332 lidí. Po Chorvatské válce za nezávislost se růst počtu obyvatel zastavil.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Ekonomika města stojí na velkém přístavu, který svojí rozlohou překonává rozlohu intravilánu města. Přístav je v Chorvatsku z hlediska obratu zboží druhý nejvytíženější (v roce 2010 zde bylo přeloženo 4,5 milionů tun zboží). Nákladní doprava na sebe váže celou řadu dalších odvětví, jako je např. spedice, velkosklady, doprava, logistika apod. Jako jedno z mála měst na chorvatském pobřeží Jaderského moře nemá pro Ploče turistika větší význam. V blízkosti města se nachází řeka Neretva a Baćinská jezera, které oboje nicméně vytváří vhodné podmínky pro případný rozvoj turistiky. Ústí řeky Neretvy do moře je rovněž vhodným místem pro zemědělství a mělké moře nabízí vhodné podmínky pro rybolov.

Na počátku 21. století se uskutečnila jednání, která měla za cíl vytvořit z přístavu volnou ekonomickou zónu Chorvatska a Bosny a Hercegoviny.

Známí rodáci[editovat | editovat zdroj]

Původem z Ploče jsou následující osoby:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ploče (grad) na srbské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]