Neretva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Neretva
řeka protékající Mostarem
řeka protékající Mostarem
Základní informace
Délka toku 230 km
Plocha povodí 10,380 km²
Průměrný průtok 341 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Čemerno
1,227 m n. m.
Ústí
Jaderské moře
0 m n. m.
Protéká
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina (Hercegovsko-neretvanský kanton), ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko (Dubrovnicko-neretvanská župa)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Středozemní moře, Jaderské moře, Povodí Neretvy (Bosna a Hercegovina 95,98%, Chorvatsko 3,47%)[1]

Neretva (srbsky Неретва) je řeka v Bosně a Hercegovině (Hercegovsko-neretvanský kanton) a Chorvatsku (Dubrovnicko-neretvanská župa). Pramení v Dinárských horách a teče na jih, kde ústí deltou do Jaderského moře. Je 225 km dlouhá. Povodí má rozlohu 5600 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Neretva pramení přímo pod vrchem Čemerno (masiv Zelengoru), nedaleko hranic Bosny a Hercegoviny s Černou Horou, poté teče kaňonem na severozápad přes Dinárskou vysočinu (oblíbená turistická oblast) a protéká městy Konjic a Jablanica. V Jablanici se nachází hydroelektrárna, jedna z největších v zemi. Hráz je vysoká 85 m a vytváří Jablanickou přehradu.

Dále řeka teče na jih soutěskou do Mostaru (je tudy vedená i silnice a železnice DubrovníkSarajevo), protéká pod jeho Starým mostem, a dále na jih do Metkoviće. Pod Mostarem se Neretva rozšiřuje.

Posledních 22 km protéká Chorvatskem. Území dolního toku, od města Čapljina až po Ploče, patřilo v dobách Jugoslávie k nejúrodnějším zemědělským oblastem. Největším přítokem řeky je říčka Trebižat, která se do ní vlévá u Čapljiny.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Průměrný průtok činí 280 m³/s. Vysoké vodní stavy nastávají na jaře a na podzim. Je splavná do Metkoviće (20 km od ústí)

Plány[editovat | editovat zdroj]

Úrodná oblast delty Neretvy

Vláda Bosny a Hercegoviny plánovala[kdy?] vybudovat další minimálně tři přehrady, které by se nacházely v kaňonu řeky. Proti tomu protestovali ekologové, kteří namítali, že kaňon Neretvy je jeden z nejkrásnějších v zemi a neměl by být takto zničen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mezinárodní povodí řek v Evropě, Neretva

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]