Konjic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konjic
Коњиц
Konjic, most preko Neretve 20070603.jpg
Konjic Коњиц – znak
znak
Konjic Коњиц – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 379 m n. m.
Stát Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Konjic Коњиц na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 1,169 km²
Počet obyvatel 26,381 (2013)
Hustota zalidnění 23 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.konjic.ba
PSČ 88400
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konjic je město a sídlo samosprávné jednotky (općiny) v Bosně a Hercegovině, v Hercegovsko-neretvanském kantonu. V roce 1991 mělo město samotné okolo 14 500 obyvatel, v roce 2013 mělo dle prvního poválečného sčítání lidu 11 165 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město vzniklo na staré obchodní stezce spojující Sarajevo se Středozemním mořem. První zmínka o něm pochází z roku 1382.

Starý most, který překonává řeku Neretvu byl jedním z nejstarších v zemi a patří mezi typické ukázky osmanské architektury na území současné Bosny a Hercegoviny.

Město získalo také jako jedna z mála v Bosně v 19. století i vlastní železniční spojení se zbytkem země, a to prostřednictvím trati Sarajevo–Ploče. Východně od města se nacházejí četné zářezy, tunely a viadukty, které nasvědčují, jak trať překonává okolní horský terén.

Za druhé světové války v blízkosti Konjice proběhla velká bitva mezi partyzánským vojskem a vojsky okupačních sil. Nedaleko od Konjice, blíže k Sarajevu[zdroj?], procházela linie okupace mezi německou a italskou armádou. Během války bylo město až do roku 1945 formálně součástí Nezávislého státu Chorvatsko (NDH).

Během války v Bosně a Hercegovině na konci 20. století měl Konjic strategický význam. Jako stanice na hlavní spojnici mezi metropolí Sarajevem a hlavní spojnicí ke Středozemnímu moři bylo cílem řady vojenských tažení. Ve městě se navíc nacházela významná zbrojní továrna Igman.

V dobách existence socialistické Jugoslávie byl v blízkosti Konjice vybudován tajný bunkr, který sloužil pro čelní představitele země.

Ve městě v současné době žije okolo 90 % bosenských Muslimů (22 486 obyvatel), 6,17 % Chorvatů a 1,41 % Srbů. Po konfliktu v 90. letech Srbové a Chorvati (jichž žilo ve městě okolo 40 % - 26,2% Chorvatů a 15,1% Srbů) odešli do měst ovládaných svými vojsky (např. Srbové do Pale, Chorvati do Mostaru atd.)

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Z města Konjice pocházejí tyto známé osobnosti:

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]