Dálnice A1 (Bosna a Hercegovina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dálnice A1
A1-BIH.svg
E73 E761
Mapa
Autoput A1 (BiH).svg
Základní údaje
Provozovatel JP Autoceste FBiH
JP Autoputevi Republike Srpske
Začátek Svilaj
Konec Bijača
Celková délka 334 km
    v provozu: 103,5 km
    ve výstavbě: 10 km
    v přípravě: 220,5 km
Stát Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Region
 • Republika srbská
 • Federace Bosny a Hercegoviny
 • Dálnice A1 u Visoko
  Dálnice A1 u Visoko
  Některá data mohou pocházet z datové položky.

  Dálnice A1 (bosensky Autoput A1, srbsky Аутопут А1) v Bosně a Hercegovině propojí severní a jižní část země.

  V dobách existence socialistické Jugoslávie nebyla v Bosně a Hercegovině vybudována žádná dálnice. Údolím řeky Bosny, které je hlavním dopravním tahem v zemi, byla nicméně vybudována tzv. magistrální silnice (nové těleso silnice 1. třídy) s dvěma pruhy. Teprve až s rozvojem dopravy po skončení války v roce 1995 začala být očividná potřeba výstavby dálnice.

  Výstavba dálnice je financována z řady zdrojů. Kromě Federace Bosny a Hercegoviny její výstavbu platí také Evropská investiční banka, Kuvajský fond pro arabský rozvoj, Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Státní společnost Dálnice Bosny a Hercegoviny a Evropská centrální banka.

  Z 334 km celkové trasy nyní slouží motoristům 103,5 km,10 km je ve výstavbě a 220,5 km je v přípravě, Zbytek má být dobudován v 21. století; celkové náklady na výstavbu budou činit 3,2 miliardy eur. První byl otevřen krátký úsek severně od Sarajeva, a to v roce 2003 (Jošanica-Podlugovi). Poté byl v letech 2006, 2007 a 2008 prodloužen až do obce Dobrinje. Jižně od Sarajeva až k obci Tarčin byla dálnice zprovozněna v roce 2014. Nedlouho předtím byl dokončen krátký hraniční úsek u hranice s Chorvatskem do města Čapljina.

  Po dobudování tato komunikace povede od jižní hranice s Chorvatskem přes Mostar, Sarajevo a Doboj až do chorvatské Slavonie. Dálnice je projektována s maximální rychlostí 120 km/h. Za dálnici se platí na mýtnicích, které se nacházejí v různých intervalech.

  Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]