Dálnice A1 (Bosna a Hercegovina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha dálnice po dokončení
Dopravní značení.

Dálnice A1 (bosensky Autoput A1, srbsky Аутопут А1) v Bosně a Hercegovině propojí severní a jižní část země.

V dobách existence socialistické Jugoslávie nebyla v Bosně a Hercegovině vybudována žádná dálnice. Údolím řeky Bosny, které je hlavním dopravním tahem v zemi, byla nicméně vybudována tzv. magistrální silnice (nové těleso silnice 1. třídy) s dvěma pruhy. Teprve až s rozvojem dopravy po skončení války v roce 1995 začala být očividná potřeba výstavby dálnice.

Výstavba dálnice je financována z řady zdrojů. Kromě Federace Bosny a Hercegoviny její výstavbu platí také Evropská investiční banka, Kuvajský fond pro arabský rozvoj, Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Státní společnost Dálnice Bosny a Hercegoviny a Evropská centrální banka.

Z 336 km celkové trasy nyní slouží motoristům 92 km. Zbytek má být dobudován v 21. století; celkové náklady na výstavbu budou činit 3,2 miliardy eur. První byl otevřen krátký úsek severně od Sarajeva, a to v roce 2003 (Jošanica-Podlugovi). Poté byl v letech 2006, 2007 a 2008 prodloužen až do obce Dobrinje. Jižně od Sarajeva až k obci Tarčin byla dálnice zprovozněna v roce 2014. Nedlouho předtím byl dokončen krátký hraniční úsek u hranice s Chorvatskem do města Čapljina.

Po dobudování tato komunikace povede od jižní hranice s Chorvatskem přes Mostar, Sarajevo a Doboj až do chorvatské Slavonie. Dálnice je projektována s maximální rychlostí 120 km/h. Za dálnici se platí na mýtnicích, které se nacházejí v různých intervalech.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]