Evropská banka pro obnovu a rozvoj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Evropská banka pro obnovu a rozvoj
Logo
Logo
EBRD hq in London.jpg
Založeno 1991
Sídlo Londýn
Oficiální web de.ebrd.com/pages/homepage.shtml
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (anglicky: European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) byla založena v roce 1990. Pomáhá zemím střední a východní Evropy při budování tržního hospodářství a demokratického prostředí. Členy banky je 61 zemí, Evropské společenství a Evropská investiční banka, cílem finanční pomoci je 27 zemí od střední Evropy po střední Asii. Sídlí v Londýně.

Investice, které banka poskytuje obvykle společně s dalšími soukromými investory, jdou ze zhruba 70 % do soukromého sektoru a 30 % jde do sektoru veřejného. Půjčky a investice jdou na rozvoj soukromého podnikání, privatizaci či restrukturalizaci státních firem či na podporu komunálních služeb.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Banka byla založena v roce 1991 podepsáním zakládající listiny. Československo bylo jednou ze zakládajících zemí. Banka se poprvé stala známější v roce 1993, když se objevily zprávy, že na vybavení sídla v Londýně banka utratila dvakrát více, než rozdělila na půjčkách do zemí střední a východní Evropy.[1] Zvláště diskutovaná pak byla výměna běžného mramoru, kterým jsou obloženy stěny interiéru banky, za mnohem dražší kararský mramor. Tato výměna stála více než milion dolarů.

Od září 2010 do roku 2012 byl viceprezidentem banky bývalý český premiér Jan Fischer.[2][3]

Prezidenti banky[editovat | editovat zdroj]

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším orgánem banky je Rada guvernérů, v níž má každá členská země jednoho guvernéra, obvykle je to ministr financí. Rada guvernérů se schází jednou ročně. Většinu svých pravomocí deleguje na Radu ředitelů, která je odpovědná za schvalování půjček a investic a také vnitřní politiky banky. Rada guvernérů také volí prezidenta EBRD který je jejím statutárním zástupcem a pod dohledem Rady ředitelů ji řídí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EBRD Charity Begins at Home, International Herald Tribune, 14.4.1993, http://web.archive.org/web/20131015063421/http://www.iht.com/articles/1993/04/14/bank_1.php | anglicky
  2. Jan Fischer Vice President for Operational Policies, EBRD, Londýn, 1. září 2010
  3. http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/fischer-v-evropske-bance-skonci-s-kampani-mu-pomuze-soukup-831402

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]