Neum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pobřeží Jaderského moře u města Neum
Neum
O starých notových značkách pojednává článek Neumy.

Neum je město v Bosně a Hercegovině, ležící na pobřeží Jaderského moře. Jako jediné město této země leží u moře, v úzkém koridoru, který Bosna a Hercegovina má. Žije zde 1993 obyvatel, s okolím 4200.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Okolí Neumu rozdělilo Chorvatskou Dalmácii v současnosti již podruhé. Poprvé byl Neum, tehdejší součást Dubrovníku, přidělen Osmanské říši, aby bylo zajištěno, že právě Dubrovník nebude hraničit s Benátskou republikou.[1] Skutečnost, že Bosna a Hercegovina díky zisku tohoto území po rozpadu Jugoslávie de facto rozdělila sousední Chorvatsko na dvě části, způsobila, že se vláda v Záhřebu rozhodla vybudovat most z města Kleku na poloostrov Pelješac, čímž by spojila obě části státu. Plán však ztroskotal, protože se zjistilo, že by se jednalo o akt proti mezinárodním námořním úmluvám.[zdroj?]

Charakter města[editovat | editovat zdroj]

Město je důležitým letoviskem a přístavem, nachází se zde několik velkých hotelů. Také za nákupy sem dojíždí mnoho lidí, především proto, že jsou zde nižší ceny a daně než v sousedním Chorvatsku. Okolo města patří ještě k Bosně a Hercegovině 21 km mořského pobřeží.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 žilo ve městě Neum 1993 lidí, z toho byli:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hrvatske granice od 1918. do 1991.. Záhřeb : Školska knjiga, HAZU, 1992. S. 58. (chorvatština) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Souřadnice: 42°55′34″ s. š., 17°37′ v. d.