Metković

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metković
Metkovic.png
Metković – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 5 m n. m.
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Metković
Metković
Správa
Oficiální web www.metkovic.hr
Telefonní předvolba 020
PSČ 20350
Označení vozidel DU
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Metković (italsky Metkovich, italsky Porto Narenta) je město v Chorvatsku, v Dubrovincko-neretvanské župě. Nachází se na jihu země, nedaleko moře na břehu řeky Neretvy. Žije zde 13 873 obyvatel, z nichž je 96,42 % Chorvatů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Metkovići je z roku 1422, v té době to bylo malé zemědělské město. Až do 19. století jím zůstalo; poté za rakouské vlády došlo k zavedení pošty a vzniku školy. Díky svojí blízkosti k Osmanské říši také bohatlo z obchodu. Přítomná zde dlouhou dobu byla malá italská menšina (v roce 1880 se k ní přihlásilo 4,8 % obyvatel). V letech 18811889 byla uskutečněna regulace koryta řeky Neretvy na území města. Vybudování hrází a odvodňovacích kanálů znemožnilo další možné záplavy a ničení města přírodními živly.

Roku 1914 v Metkovići přestupoval František Ferdinand d'Este při své cestě do Sarajeva z jachty Dalmat plující proti proudu Neretvy na železnici. Po stejné trase byly po atentátu dopraveny ostatky zavražděných manželů zpět do Rakouska.

V roce 1929 byl Metković administrativně připojen k tzv. Přímořské bánovině, jedné z několika částí Království Jugoslávie.

V letech 19911992 byl Metković ostřelován během chorvatské války za nezávislost.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Městem prochází železniční trať ze Sarajeva do města Ploče a hlavní silniční tahy z Mostaru údolím řeky Neretvy k jaderskému pobřeží.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]