Trpanj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trpanj
Trpanj - view from churches 02.jpg
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo SEČ/SELČ
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
župa Dubrovnicko-neretvanská
Trpanj
Trpanj
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 36,70 km²
Počet obyvatel 871 (2001)
Hustota zalidnění 23,7 obyv./km²
Správa
Starosta Jakša Franković
Adresa obecního úřadu Kralja Tomislava 4
PSČ 20 240
Označení vozidel DU
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trpanj je opčina a město v Chorvatsku, v Dubrovnicko-neretvanské župě. Opčina Trpanj má 871 obyvatel, sama obec Trpanj 707 obyvatel. Do opčiny Trpanj patří i obce Donja Vrućica, Gornja Vrućica a Duba Pelješka. Obec Trpanj leží na severním pobřeží poloostrova Pelješac.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Oblast Trpanje má středomořské klima s klimatickými rozdíly vyplývajícími z pásma vysokých hor v blízkosti pobřeží. Pelješská oblast je světoznámá i produkcí vína.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Trpanj má významné místo v historii národního obrození v Dalmácii. Je prvním místem, kde chorvatský jazyk byl oficiálně upřednostněn před italštinou. První stopy římského osídlení byly objeveny v roce 1922, kdy byla odkryta mozaika v parku pod kopcem Gradina. Na pobřeží byly nalezeny stopy ilyrského sídla Plereians na svahu Gradina. Na pozůstatcích starověkého světa noví chorvatští obyvatelé stavěli své památky. První a nejdůležitější kostel středověké Trpanje, zasvěcený svatému Petrovi, byl postaven na zbytcích římské vily.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Trpanj bývala jedním z hlavních přístavů poloostrova Pelješac. Spojení mezi Trpanjí a přístavem Ploče na pevnině je zajišťováno trajektem společnosti Jadrolinija. Do Trpanje vede přivaděč z Peljšské transverzály (chorvatsky: pelješka transverzala).

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Školství[editovat | editovat zdroj]

V Trpanji působí základní škola, která sdílí budovu s farou pod kostelem sv. Petra a Pavla.

Sport[editovat | editovat zdroj]

  • NK Faraon Trpanj - fotbalový klub založený v roce 1919
  • klub vodního póla (Waterpolo club Trpanj)

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Trpanj je oblíbeným letoviskem na poloostrově Pelješac. Nabízí ubytování v hotelu Faraon a soukromých apartmánech. Velmi oblíbená je promenáda kolem moře (chorvatsky: Šetnica krajem mora). Výchozím bodem je opuštěná továrna na zpracování ryb nedaleko trajektu, končí nad zátokou Blace s léčivým mořským blátem. Téměř každý letní večer se na hlavní promenádě koná nějaká kulturní akce spojená s tradičními jadranskými večery. V obci působí supermarket, pošta, řezník, restaurace a různé stánky se suvenýry.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Po setmění se Trpanjí občas táhne teskné dlouhé vytí. To způsobují šakali, psovité šelmy, které byly na Pelješac uměle vysazeny v 19. století. Můžete je potkat i osobně při procházkách večerní Trpanjí, ale jsou velmi plaší.

. Za účelem biologického boje proti jedovaté zmiji růžkaté byli na Pelješac podobně jako na Mljet dovezeny na přelomu 19. a 20. stol. promyky mungo.* Zátoka Blace v Trpanji je plná léčivého bahna - peloid. Nachází se na konci promenády, která se táhne od opuštěné továrny na ryby, asi kilometr a půl od centra Trpanje.

  • V Trpanji je hodně vinoték, nabízející tradiční pelješská vína Prošek, Plavac, Postup a Dingač.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]