Vodní pólo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vodní pólo

Vodní pólo je vodní míčová hra, ve které proti sobě nastupují dvě až třináctičlenná družstva, přičemž na hřiště nastupuje za každé družstvo brankář a 6 hráčů do pole. První zmínka o míčové hře ve vodě pochází z roku 1840. Hráči při ní seděli obkročmo na sudech a míč se do branky snažili dostat za pomoci pádla. Podobnost této hry s koňským pólem dala vzniknout názvu vodní pólo. První pravidla byla sepsána kolem roku 1870. V letech 18801888 pak získalo svoji současnou podobu. K sjednocení pravidel došlo v roce 1908. Vodní pólo je nejdéle hraný kolektivní sport na olympijských hrách. Poprvé se objevil již na LOH 1900 v Paříži.

Hřiště v bazénu[editovat | editovat zdroj]

Vodní pólo se hraje v bazénu, jehož velikost je 20×30 metrů (alespoň však ženy 17×25) a minimální hloubka je 1,8 metru. Po stranách bazénu jsou rozmístěny různobarevné plováky, které označují jednotlivé herní zóny (branková čára / penaltová zóna / dělící čára - 2 metry / 5 metrů / polovina bazénu).

Průběh hry[editovat | editovat zdroj]

Hry se za každý tým účastní 6 hráčů a brankář. Celkem se v družstvu nachází nejvýše 13 hráčů - jeden až dva brankáři a až jedenácti hráči do pole. Cílem je vstřelit týmu protivníka co nejvíce branek. Hraje se na čtyři čtvrtiny po 8 minutách čistého času (v případě, že hra musí mít vítěze hází se pokutové hody z 5 metrové linie), mladší žáci hrají 4x5 minut. Hráči musejí po celou dobu zůstat ve vodě (samozřejmě kromě náhradníků), nesmějí se dotýkat dna (s výjimkou brankáře, ten se nesmí držet za branku) nebo se jinak opírat (střídání je možno během hry nebo při přerušení hry, během hry se musí za brankovou čáru aby bylo možno střídat). Na začátku každé čtvrtiny se hráči seřadí u vlastní brankové čáry. Rozhodčí hodí míč do poloviny bazénu, což je signálem pro hráče, aby se k němu pokusili co nejrychleji dostat. Tým který získá míč musí do 30 sekund vystřelit na branku protivníka. Žádný z hráčů v poli nesmí držet míč oběma rukama, kromě brankáře v jeho území, a není dovoleno hrát pěstí (kromě brankáře). Po vstřelení branky se hráči musí stáhnout na svoji polovinu a hru rozehrává tým, který branku obdržel.

Rozlišují se 3 druhy čar: červená, ta je na 2 metrech a je jím branková čára, poté žlutá, ta určuje 5 metrů a odtud se hází pokutový hod, ta umožňuje střílet po faulu bez nahrávky (předávka míče po faulu jinému spoluhráči), poslední čarou je půlící neboli středová čára. Vyloučení ze hry je vždy na 20s, poté se hráč vrací do hry. Vyloučení je možné 3x a poté se už do stejné hry nelze vrátit, výjimkou jsou vyloučení za brutalitu atd., tam je možné vyloučení okamžitě s následnými sankcemi.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]