Přeskočit na obsah

Erdut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Erdut
Erdut – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška158 m n. m.
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Erdut
Erdut
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha157,5 km²
Počet obyvatel5 436 (2021)[1]
Hustota zalidnění34,5 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.opcina-erdut.hr
PSČ31226
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Erdut (srbsky Ердут, maďarsky Erdőd) je opčina na východě Chorvatska a stejnojmenná část opčiny, která zahrnuje vesnice Erdut, Dalj, Aljmaš, Bijelo Brdo a několik rozptýlených vesnic Daljské planiny. V roce 2011 zde žilo 7308 obyvatel. Obec administrativně spadá pod Osijecko-baranjskou župu severovýchodní oblasti Slavonie.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Obec Erdut na východě Chorvatska

Erdut leží 85 metrů nad mořem předsunutý východně ve velkém ohybu Dunaje, který v tomto místě tvoří hranici mezi Chorvatskem a Srbskem. Samotný Erdut se nachází asi 70 metrů nad řekou. Silniční most spojující město Osijek se srbskou Suboticí a most na železniční trati Vinkovci / Osijek - Sombor - Subotica tvoří hraniční přechody mezi oběma státy (viz též Dunajský projekt Gombos-Erdöd).

Hřeben, který prochází celým dunajským meandrem v jejím západo-východní části a prudce klesá na severní straně k potoku, se nazývá Daljská planina podle vesnice Dalj. Úrodné sprašové půdy poskytují vhodné podmínky pro pěstování ovoce, zeleniny a vinařství. Vinařská oblast Erdut je známá pro své vynikající bílé víno, proto má obec ve znaku vinný sud.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tok Dunaje u Erdutu

V obci se nachází středověků hrad Erdut.

Do roku 1918 byla tato oblast součástí Chorvatsko-slavonského království v rámci Uherska s maďarským názvem Erdöd.

Na počátku chorvatské války za nezávislost se v roce 1991 Erdut stal součástí mezinárodně neuznané Republiky Srbská krajina. Po vojenské operaci Oluja v roce 1995 zde byla uzavřena Erdutská dohoda mezi krajinskými Srby a chorvatskou vládou, v níž namísto vojenského dobytí okupovaných částí Chorvatska upravila mírové začlenění východní Slavonie do suverénního Chorvatska. Po přechodném období správy na základě mandátu OSN (UNTAES) byl roku 1998 Erdut integrován zpět do Chorvatska.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Erdut na německé Wikipedii.

  1. Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2021. – stanovništvo prema starosti i spolu po naseljima. Croatian Bureau of Statistics. 22. září 2022. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]