Čakovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o městě v Chorvatsku. O vsi na českobudějovicku pojednává článek Čakovec (Čakov).
Čakovec
Čakovec Photomontage.png
Čakovec – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Stát Chorvatsko Chorvatsko
župa Mezimuřská
Čakovec
Red pog.svg
Čakovec
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 30 455 (2001)
Správa
Status město
Oficiální web www.cakovec.hr
PSČ 40000
Označení vozidel ČK
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čakovec (maďarsky Csáktornya) je město v Chorvatsku, leží na severu země, mezi řekami Murou a Drávou v Mezimuřské župě. Žije zde 15 000 lidí, s předměstími pak 30 000.

Část města[editovat | editovat zdroj]

Kromě samotného Čakovce jsou administrativní součástí města i vesnice Ivanovec, Krištanovec, Kuršanec, Mačkovec, Mihovljan, Novo Selo na Dravi, Novo Selo Rok, Savska Ves, Slemenice, Šandorovec, Totovec a Žiškovec.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V době Římské říše, v 1. století se zde nacházelo město Aquama. Tam byly hlavně tábory pro legionáře, podpora pro jejich vpády do provincií Pannonia a Dacia. Dnešní název Čakovec pochází zkomolením jména maďarského hraběte Dimitria Csákyho; ten právě zde vybudoval ve 13. století opevnění. Roku 1328 je tak Čakovec poprvé zmíněn již ve své moderní podobě.

Rozvoj nastal od roku 1547, v době, kdy k moci se zde dostal Nikola Šubić Zrinski - hrad byl podstatně vylepšen, byl vybudován park se sochami různých vladařů. V roce 1579 se Čakovec stal městem volného obchodu, datum 29. 5. je dodnes Dnem města.

Velkou pohromou pro město byla zemětřesení, která ho postihla v letech 1738 a 1880 (to druhé postihlo i dnes hlavní město Záhřeb). Na konci 18. století se majiteli města stala rodina Feštetić, během jejich vlády byla zahájena industrializace - vznikly továrny, závody a postavily se domy pro dělníky. Od roku 1860 je sem zavedena železnice, od roku 1893 elektřina. Na konci 2. světové války byl osvobozen Rudou armádou, předtím byl okupován Maďarskem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]