Pula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pula
Letecký pohled na město a přístav
Letecký pohled na město a přístav
Pula – znak
znak
Pula – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 30 m n. m.
Časové pásmo +1
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Župa Istrijská župa
Pula
Pula
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 70 km²
Počet obyvatel 57 053 (2012)
Hustota zalidnění 815 obyv./km²
Správa
Status Město
Starosta Boris Miletić (IDS)
Vznik 177 př. n. l.
Oficiální web www.pula.hr
Adresa obecního úřadu Forum 1, 52100 Pula
Telefonní předvolba (+385) 052
PSČ 52100
Označení vozidel PU
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
O měně Botswany pojednává článek Botswanská pula.
O vesnici v Maďarsku pojednává článek Pula (Maďarsko).

Pula (slovinsky Pulj, italsky Pola, maďarsky Póla) je chorvatský přístav a město, které se nachází na západě země, v jižní části Istrijského poloostrova. V roce 2012 zde žilo 57 053 obyvatel. Pula je zároveň největším městem Istrijské župy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Římský amfiteátr v Pule

Trvalé osídlení na tomto místě existuje již několik desítek století. Jako první zde sídlili Ilyrové, kmen Histriů (po nichž dostal poloostrov jméno). V 1. století př. n. l. zde Římané založili kolonii Colonia Pietas Iulia Pola. Z této doby také pochází mnoho památek dnes hojně navštěvovaných turisty (např. amfiteátr, Herkulova brána nebo Vítězný oblouk rodiny Sergiů). Po pádu Římanů se ve městě vystřídali Vizigóti, Frankové i Benátčané. První Slované sem přišli v 7. století.

Ve středověku se o Pule zmiňuje Dante Alighieri. Roku 1813 se dostala pod vládu Rakouska-Uherska a stala se jedním z nejvýznamnějších rakouských přístavů, její okolí bylo ustanoveno jako provincie Küstenland. Na nedaleký ostrov Lošinj se tehdy jezdila rekreovat císařská rodina. Po pádu Rakouska-Uherska připadlo město Itálii a zůstalo pod její správou po celé meziválečné období. Když byla Pula přidělena Jugoslávii v roce 1945, prakticky 90 % obyvatel města mluvilo italsky, avšak změna je donutila odejít. Přesto je dodnes někde možné se tímto jazykem domluvit.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Pula má vlastní letiště (IATA: PUY, ICAO: LDPL) a veliký přístav. Místní letiště však nepatří k obvyklým destinacím; většina spojů létá z italského Terstu, jenž je od Puly vzdálen vzdušnou čarou asi 100 km severně. Pula je propojena dálnicí s hranicemi se Slovinskem a s Rijekou. Podle tvaru se istrijská dálnice lidově označuje jako Ypsilon (ačkoli chorvatština toto písmeno nezná).

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Město je oblíbenou turistickou destinací[zdroj?]. V okolí je Brijunský národní park nebo Titova letní rezidence. Na jihu městské oblasti je turistické centrum Punta Verudela, nad níž se tyčí rakousko-uherská pevnost. Amfiteátr v Pule je druhý největší a nejvýznamnější[zdroj?] amfiteátr na světě, hned za římským koloseem. V Pule se nachází také triumfální oblouk rodiny Sergiů, jenž v minulosti patřil ke Zlaté bráně. Ta však byla v 19. století zbořena a její původní název Portarata se v současné době užívá pro oblouk rodiny Sergiů.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Pomník Koukcého a Krause na vojenském námořním hřbitově v Pule

Letoviska ve městě Pula a okolí zajišťují především během letní sezóny bohatý kulturní program pro turisty[zdroj?]. Ve městě je řada diskoték, diskoteras, klubů, barů, restaurací, vinných sklepů či pivnic. Pořádají se různé přehlídky, plesy a soutěže. Pravidelné kulturní akce se pořádají v malém římském divadle a v pulském amfiteátru – s kapacitou 22 000 návštěvníků. Pořádají se zde také různé koncerty, operní a divadelní představení. Tradičně se koná Pulský filmový festival, Mezinárodní festival alternativních divadel Pula, Mezinárodní festival mladých, festival Monte Paradiso se zaměřením na hardcore, punk, ska, reggae a jiné undergroundové styly, festival Istra Etno Jazz věnovaný jazzu, flamencu a salse nebo Biker days s rockovými koncerty a motorkáři z celého světa.

V Pule se nachází mnoho muzejních expozic. Za Dvojitou branou sídlí Archeologické muzeum Istrie s exponáty z antiky a v ulici Uspon muzeju Historické muzeum Istrie. Augustův chrám má prostory vyhrazeny pro muzeum antické plastiky a pro lapidárium. V podzemních prostorách amfiteátru se nachází Muzeum vinařství a pěstování oliv v Istrii v antice s originálním antickým lisem na olivy. V dřívější rakousko-uherské pevnosti z let 1882 – 1886 ve Verudele můžete obdivovat mořský svět Jadranu. Akvárium v Pule funguje od roku 2002 a lze se tu seznámit s mořskými živočichy nejen severního a jižního Jadranu, ale i z řek a jezer Evropy a z tropických moří. Návštěvníci se mohou dotknout mořského ježka, želvy, raka nebo hvězdice[zdroj?]. Součástí akvária je Mořské vzdělávací středisko se vzdělávacími programy a přednáškami.

Od roku 1862 se zde nachází vojenský hřbitov rakousko-uherského námořnictva K.u.k. Marinefriedhof Pola, kde mají pomník mimo jiné také český námořník František Koucký a chorvat Ljubomir Kraus, popravení zde byli v roce 1918 za přípravu vzpoury na torpédovce SM Torpedoboot 80T.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]