Jugo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Větry na Jadranu
(Chorvatské názvosloví)

Italsky sirocco, scirocco, či zřídka siroc, chorvatsky jugo, slovinsky široko je silný jižní až jihovýchodní vítr vanoucí ve Středomoří a severní Africe. Vzniká nad Saharou a okolními severoafrickými oblastmi. V Libyi je znám jako qibli (قبلی, „přicházející z qibly“). V oblasti jižní Francie, kde se mu říká marin, s sebou nese více vlhkosti.

Tento vítr, dosahující rychlosti až 100 kilometrů v hodině (tedy síly hurikánu), je nejčastější během jara (březen) a podzimu (listopad).

Vzniká z teplého, suchého, tropického vzduchu, který je tlakovou níží tlačen přes Středozemní moře na východ. Teplejší a sušší kontinentální vzduch se mísí s chladnějším a vlhčím vzduchem z mořské cyklóny, a vznikající cirkulace sune smíšený vzduch proti směru hodinových ručiček napříč jižním pobřežím Evropy.

Sirocco vytváří podél severního pobřeží Afriky prašné a suché počasí, zatímco nad Středozemní moře přináší bouřky a do Evropy studené a vlhké počasí. Jeho činnost může trvat půl dne, ale třeba i mnoho dní. Mnoho lidí při působení Sirocca pociťuje problémy s dýcháním, jejichž původ přisuzují buď horkému a prašnému ovzduší podél afrického pobřeží, nebo chladnému vlhku v Evropě. Prach, který s sebou Sirocco nese, může rovněž negativně ovlivnit činnost mechanických zařízení nebo vniknout do bytů.