Odoaker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Flavius Odoacer
italský král
Portrét
Náboženství ariánství
Narození 433
Panonie
Úmrtí 15. března 493 (ve věku 59–60 let)
Ravenna
Potomci Thela
Otec Edeko

Flavius Odoacer (433493, latinsky Odoacerus, italsky Odoacre), také znám pod jménem Odoakar (z germánského Audawakrs, což znamená „střežící bohatství“, německy Odoaker) byl germánský vojevůdce z kmene Skirů a první neřímský panovník v Itálii po roce 476, kdy sesadil posledního západořímského císaře Romula Augusta. V panování pokračoval nejprve formálně pod Juliem Nepotem, po jehož smrti v roce 480 pod svrchovaností císařství Konstantinopole. Odoakar je v mnoha historických dokumentech považován za krále, ale tento titul se zdá být udělen jen neformálně. Avšak tohoto titulu několikrát využil; stejně tak o něm hovořil např. konsul Basilius.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Odoaker se narodil v pohraniční oblasti na středu Dunaje v roce 433. Byl synem skirského náčelníka Edeka, který byl vazalem Hunů pod vedením Attily. Jeho matka byla pravděpodobně germánského původu. Informace o skirském původu Odoakara je převzata od Jana z Antiochie, jiné prameny hovoří o jeho původu odlišně. Například Jordanes ho považuje za příslušníka poněkud záhadného kmene Turcilingů.

Vůdce foederatů[editovat | editovat zdroj]

Po otcově smrti vstoupil do služeb Římanů a stal se velitelem germánské gardy římského patricie Oresta, otce posledního císaře Romula Augustula. Po vzpouře germánských žoldáků ho vojáci prohlásili za krále.

Král Itálie[editovat | editovat zdroj]

Romantické zpodobnění Odoakera jako krále

Odoakar tedy sesadil posledního císaře. Došlo tak k faktickému zániku Západořímské říše. Nepřijal však titul císaře. Poslal císařské insignie do Konstantinopolu, čímž de facto přijal svrchovanost císařství na východě. Nicméně, jeho vládu v Itálii to nijak neomezovalo, naopak; předešel tak konfliktu s Východořímskou říší. V letech 490-493 bojoval proti Ostrogótům a jejich vůdci Theodorichovi. V roce 493 uzavřeli dohodu o společném panování v Itálii. Brzy po těchto událostech byl Odoakar Theodorichem zavražděn.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Löwe, G.: ABC Antiky, Praha 2005
  • Hrych, E. Velká kniha vládců starověku, Praha 2002
  • Gibbon, E.: Úpadek a pád Římské říše, Praha 2005

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
titul vznikl
západořímský císař
Romulus Augustus
Italský král
476493
Nástupce:
titul zanikl
ostrogótský král
Theodorich Veliký