Romulus Augustus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portrét Romula Augustula na zlaté minci

Romulus Augustus byl syn rodáka z Panonie Oresta, který dříve pracoval jako Attilův tajemník a nyní jako vojenský velitel. Orestes se vzbouřil proti tehdejšímu císaři Juliovi Nepotovi a vyhnal jej do Dalmácie. 31. října roku 475 prohlásil Orestes římským císařem svého syna Romula. Tomu však bylo pouze šest let, a proto nemohl sám vládnout (zde dostal přízvisko Augustuluscísaříček). Skutečným vládcem byl tedy jeho otec.

Konec říše[editovat | editovat zdroj]

Tehdy Římská říše ztrácela mnohá území. Mimo Apeninský poloostrov a ještě několik území vlastnil ravennský dvůr pouze francouzskou Provence, jelikož severní Afriku, Sicílii a Sardinii obsadili Vandalové a Dalmácii, Panonii, Hispánii a další území zabrali Gótové.

Říše se také potýkala s hospodářským problémem kde vzít peníze na vojsko žoldnéřů. Vojáci požadovali pro své uživení půdu a celkem aspoň třetinu Itálie. Orestes jejich požadavky zamítl, ale našel se velitel Odoaker, jenž vojsku splnění jejich přání přislíbil. Byl germánského původu, a tak se ani nenechal provolat římským císařem a odznaky císařské moci nechal poslat byzantskému císaři. Vojáci ho však za jeho sliby zvolili králem a Romula roku 476 sesadili. Oresta zabili, ale Romula Augustula zachránil jeho nízký věk a půvab. Odoaker ho prý obdaroval 6000 solidy (tedy 27 kilogramy zlata). Poté západořímská říše zanikla. Východořímská říše se tak stala jedinou římskou říší a existovala až do roku 1453.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu