Sidonius Apollinaris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sidonius Apollinaris
Sidoine Apollinaire.png
Narození 5. listopadu 430
Lyon
Úmrtí 489 (ve věku 58–59 let)
Clermont-Ferrand
Manžel(ka) Papianilla
Děti Apollinaris of Clermont
Příbuzní Arcadius of Bourges (vnuk)
Funkce Praefectus urbi (468–469)
biskup z Auvergne (471–486)
římský senátor
katolický biskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sidonius Apollinaris, plným jménem Gaius Sollius Modestus Apollinaris Sidonius (asi 430 Lugdunum489) v češtině Zdenek, byl básník a kněz narozený na území dnešní Francie (tehdy římská provincie Galie). Své texty psal latinsky. Dochovalo se 24 jeho básní a 147 významných dopisů.

Narodil se v galském městě Lugdunum (dnešní Lyon). Začínal ve státních (římských) službách, jakožto comes (vyšší úředník provincie), přičemž v římských službách byl už jeho otec a děd. Jeho žena Papianilla, kterou si vzal roku 452, byla dcerou Avituse, který se později stal římským císařem. Jeho příznivcem byl však nejen Avitus, ale i císař Anthemius, který ho odměnil za panegyrik (oslavnou řeč) tím, že ho uvedl do patricijského stavu a přisoudil mu i post senátora. Podle svědectví Řehoře z Tours byl Sidonius brilantním řečníkem a dokázal pronášet i nepřipravené uchvacující projevy.

Roku 471 byl zvolen křesťanským biskupem v Arvernu (dnes Clermont-Ferrand v jižní Francii). V roce 475 organizoval obranu města před Vizigóty, ti ale město stejně dobyli a Sidonia uvěznili. Podle některých zdrojů žil nějaký čas ve vyhnanství, podle jiných ho vizigótský král Eurich propustil a Sidonius setrval v Clermontu. V závěru života vedl kampaň proti ariánům.

V katolické církvi je uznáván jako svatý, jeho svátek slaví 21. srpna. Jeho syn Apollinaris se stal rovněž biskupem v Arvernu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]