Kampánie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kampánie
Regione Campania
SalernoViewFromMontestella.jpg
Kampánie – znak
znak
Kampánie – vlajka
vlajka
Geografie
Campania in Italy.svg
Hlavní město Neapol
Souřadnice
Rozloha 13 670,95 km²
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 5 861 529 (2015[1])
Hustota zalidnění Parametr "hustota" (nyní s hodnotou "428,34") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.428,34 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celek Itálie
Druh celku Oblast
Podřízené celky • 4 provincie (Avellino, Benevento, Caserta, Salerno) a metropolitní město Napoli
• 550 obcí
Vznik 1970
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 IT-72
NUTS ITF3
Oficiální web www.regione.campania.it/it
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kampánie (italsky Campania) je kraj v jižní Itálii. Na severozápadě sousedí s Laziem, na severu s Molise, na severovýchodě s Apulií, na východě s Basilicatou a na západě s Tyrhénským mořem. Region má rozlohu 13 590 km², 5,8 milionu obyvatel. Dělí se na 4 provincie: Avellino, Benevento, Caserta, Salerno a metropolitní město Napoli. Hlavním městem je Neapol. Dominantou kraje je činná sopka Vesuv.

Jméno Kampánie pochází od Římanů, kteří oblast nazývali Campania felix, stejný základ je i v názvu francouzské provincie Champagne.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vesuv z Neapole

Ve starověku kraj obývali Oskové, kolem roku 770 př. n. l. se zde začali usazovat Řekové, se kterými se střetli později Etruskové. Vzájemné střetnutí skončilo roku 474 př. n. l. porážkou Etrusků. Ve stejné době ovládaly kampánské vnitrozemí kmeny Samnitů. V roce 340 př. n. l. oblast ovládli Římané. Vedle Řeků, kteří zde postavili významné stavby, přinesli rozvoj Kampánie i Římané, kteří využívali zvláště okolí Neapolského zálivu jako rekreační oblast. Po výbuchu Vesuvu v roce 79 a pádu Římského císařství následovaly vpády Vandalů, Vizigótů, Byzantinců.[2] Ve středověku se zde prosadili Langobardi, pak následovalo období samostatných menších území, byla zde v 10. století i samostatná námořní republika Amalfi. Po ovládnutí jižní části Itálie Normany roku 1139 se roztříštěné části oblasti spojily do Kampánie. V 15. a 16. st. došlo z podnětu Alfonse Aragonského ke spojení Neapole a Sicílie a vytvoření Neapolského království. Pozdější panovníci (Francouzi, Němci, Španělé) udržovali v oblasti feudální systém, což způsobilo zpoždění ve společenském vývoji proti severní části Itálie. V roce 1861 se stala Kampánie součástí Italského království. Osudy oblasti ovlivnila celá řada mohutných zemětřesení a výbuchů Vesuvu.[3]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Kampánie je převážně kopcovitá (51 %), hory tvoří 34 % rozlohy a nejméně 15 % zaujímají roviny a nížiny. Severovýchod, východ a jih kraje tvoří fragmentovaná horská a hornatá oblast Kampánských Apenin (Appennino campano). Severní část se nazývá také Appennino sannita, jižní část Appennino lucano. Ve střední části Kampánie, na západě, vybíhá do moře hornatý Sorrentský poloostrov. Severně od něj, v Neapolském zálivu leží známý vulkán Vesuv.

Řeky a jezera[editovat | editovat zdroj]

K největším kampánským řekám náleží Volturno, Sarno, Sele, Garigliano, Tanagro, Calore Irpino, Ofanto. K nejznámějším jezerům v kraji, nevelkým rozlohou (do 5 km²), náleží Lago di Conza, Lago Falciano, Lago del Matese, Lago d'Averno.

Ostrovy a pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Kampánské souostroví se skládá z pěti ostrovů: Ischia, Capri, Procida, Vivara a Nisida.

K nejvýznamnějším pobřežním oblastem náleží: Sorrentský poloostrov, Amalfitanské pobřeží a Cilentanské pobřeží.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Administrativní dělení Kampánie

Kampánie se skládá ze 4 provincií a metropolitního města s centry ve stejnojmenných městech.

Důležitá města[editovat | editovat zdroj]

Hlavním správním střediskem regionu je Neapol. Další města jsou: Giugliano in Campania, Torre del Greco, Pozzuoli, Casoria, Castellammare di Stabia, Afragola, Marano di Napoli, Portici, Acerra, Cava de' Tirreni, Aversa, Battipaglia, Scafati a Casalnuovo di Napoli.

Turismus - hlavní centra[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Popolazione residente al 1° Gennaio 2015 per età, sesso e stato civile [online]. Istat [cit. 2015-09-20]. Dostupné online. (italsky) 
  2. LEČÍKOVÁ, M.: Itálie - jih. 4. české vyd., Freitag a Berndt 2010. 191 s. ISBN 80-7316-027-7
  3. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Campania, s. 24. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]