Amalfi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amalfi
Amalfi Italy 4.JPG
Amalfi – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 6 m n. m.
Časové pásmo SEČ, v létě SELČ
Stát ItálieItálie Itálie
region Kampánie
provincie Salerno
Amalfi
Amalfi
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 6,11 km²
Počet obyvatel 5 353 (2009)
Hustota zalidnění 880 obyv./km²
Správa
Starosta Alfonso Del Pizzo (Lista civica Amalfi da Vivere)
Oficiální web www.comune.amalfi.sa.it
Telefonní předvolba 089
PSČ 84011
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amalfi je přímořské městečko jihoitalského regionu Kampánie v provincii Salerno se zajímavou historií námořního státu; Republika Amalfi byla významnou námořní mocností vrcholného středověku.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pohádkové městečko má půvabnou promenádu Lungomare dei Cavalieri, přístav i malou pláž. Na náměstí Piazza Duomo se nachází Fontana del Popolo ze 16. století. K dómu sv. Ondřeje (San Andrea, 9. století) vede monumentální schodiště. Stavba má bohatě zdobený portál, bronzové dveře odlité v Konstantinopoli (1066) a arabskou zvonici s barevnou stříškou. Barokní interiér krášlí mozaiky, mramorové skulptury, plátna a dvě kazatelny. V kryptě jsou uloženy kosti sv. Ondřeje.

Atrium je spojeno s nádvořím kláštera Chiostro del Paradiso, které krášlí křížené arkády a bohatá ornamentální výzdoba. Ve spleti uliček zaujme krytá Via dei Mercanti, ve středověku plná krámů. V malém muzeu je uložena Tabula Amalfitane (14. století), dosvědčující výsadní postavení námořní republiky Amalfi. Z nejvyšších malebných zákoutí se nabízejí nezapomenutelné výhledy. Jako ztělesnění přírodních krás byl pás pobřeží u Amalfi v roce 1997 zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 9. století se oblast oddělila jako vévodství od Beneventa, od roku 839 zde vznikla námořní republika Amalfi, která později sváděla těžké boje s Saracény. Roku 1073 byla oblast dobyta Normany, o 60 let později poničena Pisany a připojena k Sicilskému království.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JANULA, Jan. Amalfi: Nádherné italské město uprostřed stejnojmenného pobřeží. Novinky.cz [online]. 2017-08-07. Dostupné online. 
  2. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Amalfi, s. 34. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]