Amalfi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Amalfi

Amalfi je přímořské městečko jihoitalského regionu Kampánie v provincii Salerno s zajímavou historií námořního státu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pohádkové městečko má půvabnou promenádu Lungomare dei Cavalieri, přístav i malou pláž. Na náměstí Piazza Duomo se nachází Fontana del Popolo ze 16. století . K domu sv. Ondřeje (San Andrea, 9. století) vede monumentální schodiště. Stavba má bohatě zdobený portál, bronzové dveře odlité v Konstantinopoli (1066) a arabskou zvonici s barevnou stříškou. Barokní interiér krášlí mozaiky, mramorové skulptury, plátna a dvě kazatelny. V kryptě jsou uloženy kosti sv. Ondřeje.

Atrium je spojeno s nádvořím kláštera Chiostro del Paradiso, které krášlí křížené arkády a bohatá ornamentální výzdoba. Ve spleti uliček zaujme krytá Via dei Mercanti, ve středověku plná krámů. V malém muzeu je uložena Tabula Amalfitane (14. století), dosvědčující výsadní postavení námořní republiky Amalfi. Z nejvyšších malebných zákoutí se nabízejí nezapomenutelné výhledy. Jako ztělesnění přírodních krás a rozmanitostí bylo Amalfi v roce 1997 zařazeno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 9. století se oblast oddělila jako vévodství od Beneventa, od roku 839 zde vznikla námořní republika Amalfi, která později sváděla těžké boje s Saracény. Roku 1073 byla oblast dobyta Normany, o 60 let později poničena Pisany a připojena k Sicilskému království.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Amalfi, s. 34.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]