Hnutí pěti hvězd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hnutí pěti hvězd
Movimento 5 Stelle
Logo
Zkratka M5S
Datum založení 4. října 2009
Předseda Luigi Di Maio
Luigi Di Maio (politická hlava - capo politico)
Vůdce Beppe Grillo (garant - garante)
Zakladatel Beppe Grillo
Gianroberto Casaleggio
Sídlo Via Ceccardo Roccatagliata Ceccardi 1/14, Janov
Ideologie populismus
anti-establishment
přímá demokracie
e-demokracie
environmentalismus
euroskepticismus
nerůst
Politická pozice levice
Mezinárodní org. žádná
Evropská strana žádná
Politická skupina EP žádná
Stranické noviny www.ilblogdellestelle.it
Počet členů 135 023 (2016)
Slogan Partecipa, Scegli, Cambia (2018)
(Účast, volba, změna)
Barvy žlutá
Volební výsledek 32,66 % (Volby 2018)
Oficiální web https://www.movimento5stelle.it/
Zisk mandátů ve volbách
Sněmovna
227/630
Senát
112/315
Evropský parlament
14/73
Virginia Raggi, starostka Říma a členka Hnutí pěti hvězd

Hnutí pěti hvězd (italsky Movimento 5 Stelle, M5S)[1] je politická strana v Itálii, kterou založili populární komik a blogger Beppe Grillo a webový stratég Gianroberto Casaleggio 4. října 2009.[2] Po Casaleggiově smrti vede stranu Grillo společně s ředitelstvím strany, jež má v současnosti pět členů – Luigi Di Maio (předseda strany), Alessandro Di Battista, Roberto Fico, Carla Ruocco a Carlo Sibilia.

Program[editovat | editovat zdroj]

Hnutí je považováno za populistické, antisystémové, ekologické (environmentalistické) a euroskeptické.[2][3][4]

V roce 2009 přijalo M5S tzv. Florentinskou chartu (Carta di Firenze), podle níž se staví proti tradiční stranické politice a odmítá zařazení do pravolevého politického spektra.[3] Pět hvězdiček v názvu a logu strany je odkaz na pět klíčových otázek pro stranu: veřejná voda, udržitelná doprava, trvale udržitelný rozvoj, právo na přístup k internetu a environmentalismus. Strana dále prosazuje elektronickou a přímou demokracii, omezení byrokracie, myšlenky nerůstu a míru. V zahraniční politice hnutí odsuzuje vojenské intervence Západu (NATO) v Afghánistánu, Iráku a Libyi a staví se proti americké intervenci v Sýrii.

Za politickým vzestupem a volebními výsledky Hnutí pěti hvězd stojí 42letý milánský mediální podnikatel Davide Casaleggio, který vlastní internetovou firmu Casaleggio Associati. Tuto firmu a vliv na M5S zdědil po svém otci Gianrobertovi Casaleggiovi, který zemřel v roce 2016 ve věku 61 let. Casaleggio senior byl spřátelen s formálním zakladatelem M5S Beppem Grillem, kterému dopomohl k úspěšnému vytvoření jeho velmi vyhledávaného blogu. Grillo se mezitím stáhl z každodenní práce v hnutí a přenechal vůdčí pozici 32letému Luigimu Di MaioNeapole. Davide Casaleggio založil po smrti svého otce nadaci, provozující internetový portál „Rousseau“ (pojmenovaný po Jeanu-Jacquesovi Rousseauovi, velkém francouzském filosofovi 18. století). Tento portál je nejdůležitějším nástrojem politické práce Hnutí pěti hvězd.[5]

Volební výsledky[editovat | editovat zdroj]

V parlamentních volbách v roce 2013 se Hnutí pěti hvězd stalo druhou nejsilnější stranou v italském parlamentu (získalo 109 ze 630 mandátů) a skončilo v opozici. V Evropském parlamentu je M5S součástí politického uskupení Evropa svobody a přímé demokracie, mezi něž patří Strana nezávislosti Spojeného království nebo Strana svobodných občanů.

V parlamentních volbách v březnu 2018 získalo M5S 227 mandátů v Poslanecké sněmovně a 112 v Senátu. S tímto volebním výsledkem se Hnutí pěti hvězd stalo nejsilnější politickou stranou v Itálii. Jakožto politický subjekt sice zvítězila středopravicová koalice, tvořená zejména stranami Liga Severu a Forza Italia, ale nová italská vláda pod vedením Giuseppa Conteho jako kandidáta M5S byla v červnu 2018 vytvořena ze zástupců M5S a Ligy severu. Luigi Di Maio se stal místopředsedou vlády a ministrem pro dva důležité rezorty, ministerstvo pro hospodářský rozvoj a ministerstvo práce a sociální politiky. Po odchodu Ligy z koalice M5S vytvořilo nový vládní půdorys s Demokratickou stranou a Luigi Di Maio se stal ministrem zahraničních věcí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Five Star Movement na anglické Wikipedii.

  1. Movimento 5 stelle nell'Enciclopedia Treccani. www.treccani.it [online]. [cit. 2016-07-09]. Dostupné online. 
  2. a b ŠLAJCHRTOVÁ, Leona. Berlusconi je passé, komik Grillo vyžene dinosaury, věří mladí Italové. iDNES.cz [online]. 2013-02-23 [cit. 2016-07-09]. Dostupné online. 
  3. a b KUČÍK, Vít. Beppe Grillo: Italský příklad pro české populisty. Česká pozice [online]. 2012-06-29 [cit. 2016-07-09]. Dostupné online. 
  4. FIALA, Zbyněk. Kvasí to i v Itálii. Literární noviny [online]. 2016-06-21 [cit. 2016-07-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-26. 
  5. RÜB, Matthias: Der neue Berlusconi kommt aus dem Netz (Nový Berlusconi přichází ze sítě). Frankfurter Allgemeine Zeitung, 6. března 2018, s. 9 (německy).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]