Literární noviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Literární noviny
Logo měsíčníku Literární noviny
Logo měsíčníku Literární noviny
Druh měsíčník
Formát 313 x 448 mm
Vydavatel Litmedia a.s.
Editor Tereza Spencerová
Šéfredaktor PhDr. Petr Bílek
Zástupce šéfredaktora Ivan Matějka
Grafik Michail Stavrev
Založení 1927
Jazyk čeština
Sídlo společnosti Korunní Dvůr
Budova D; 3. Patro
Korunní 810/104
Praha 10
ISSN 1210-0021
OCLC 23158340
Oficiální web
http://www.literarky.cz/

Literární noviny jsou český kulturně-politický měsíčník.[1] Časopis s tímto názvem vychází od roku 1927[2] s několika přestávkami do roku 1967 a od roku 1990 až do současnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jeho první číslo vyšlo v roce 1927. V šedesátých letech měly Literární noviny (od č. 23/1964 list řídil a za redakci odpovídal Milan Jungmann)[3][4] velký vliv na postupnou liberalizaci československé společnosti. Na podzim roku 1967 se vedení KSČ pokusilo zpomalit (nebo zastavit) liberalizaci a vydávání Literárních novin zastavilo. Tím v podstatě vyprovokovalo střet s liberálním křídlem ÚV KSČ (k němuž se připojila část stalinistů nespokojených s vedením Antonína Novotného). Vydávání Literárních novin bylo během šedesátých let celkem třikrát přerušeno. Administrativním zásahem v roce 1967, rozhodnutím redakce v souvislosti s invazí ze srpna 1968 a definitivně pak v květnu 1969. Literární noviny jakožto Týdeník Svazu československých spisovatelů v roce 1968 vycházely pod názvem Literární listy, na přelomu let 1968–1969 pak jako Listy. Literární noviny byly jednou z důležitých platforem intelektuální diskuse v 60. letech, včetně období Pražského jara. Na tradici Literárních novin navázaly exilové Listy, časopis československé socialistické opozice vedený Jiřím Pelikánem, nyní vycházející v ČR (www.listy.cz).

Obnovení po roce 1989[editovat | editovat zdroj]

Ač název ukazuje na literární časopis, podstata tradice Literárních novin spočívá spíše v účasti spisovatelů a intelektuálů na společenské diskusi a v pojetí literatury jako živého společenského organismu, který úzce souvisí s ostatními uměními, vědami a politikou. Literární noviny byly obnoveny po takzvané sametové revoluci v listopadu 1989. První dva ročníky vycházely jako příloha Lidových novin. Od roku 1992 vycházejí samostatně. Po Společnosti pro Literární noviny převzalo v polovině roku 2007 vydávání listu brněnské Centrum pro média a demokracii. Od února 2009 bylo vydavatelem o. s. Právo, solidarita a informace vedené Janem Mládkem, které předalo téhož roku vydávaní firmě Litmedia, jejímž majoritním vlastníkem je Miroslav Pavel. Šéfredaktorem je Zbyněk Fiala, který je kritizován, že byl agentem komunistické zpravodajské služby.[5] Po přechodu vydavatelských práv na společnost Litmedia (č. 21/2009) opustila list většina redaktorů, pro neochotu spolupracovat s lidmi v minulosti údajně spolupracujícími s komunistickými tajnými službami (Miroslav Pavel – vlastník, Zbyněk Fiala – šéfredaktor, Aleš Bluma – redaktor, Oskar Krejčí – dopisovatel)

Během devadesátých let převládlo jejich zaměření spíše na literaturu v akademičtějším slova smyslu. Po nástupu spoluzakladatele Hnutí DUHA a šéfredaktora společensko-ekologického časopisu Sedmá generace Jakuba Patočky do čela redakce se noviny rozšířily o akcent ekologicko-politický a často i radikální tón komentářů na tomto poli vyvolával četné kontroverze. V roce 2004 na protest proti malému zájmu Jakuba Patočky o řízení časopisu opustilo jeho redakci jedenáct redaktorů.[6] Jakub Patočka nicméně ve funkci šéfredaktora setrval až do konce roku 2009.

Od roku 2001 patřila mezi mecenáše Literárních novin Nadace Michaela Kocába na podporu literatury.[7]

Dnes se Literární noviny věnují převážně politickým, ekonomickým a obecně společenským tématům. Zrušena byla zvláštní příloha Nové knihy. Mezi přispěvatele týdeníku patří či patřili například Tereza Spencerová, Aleš Bluma, Zbyněk Fiala, Josef Brož nebo Petr Bílek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Předplatné [online]. literarky.cz, [cit. 2015-09-12]. Dostupné online.  
  2. LITERÁRNÍ NOVINY (1) 1927-51 http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=151&hl=Liter%C3%A1rn%C3%AD+noviny+
  3. Milan JUNGMANN http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=400
  4. LITERÁRNÍ NOVINY (2) 1952-67 http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=1286
  5. PEN klub: Šéfredaktor Literárních novin je bývalý komunistický agent
  6. Viz zpráva českého vysílání BBC.
  7. Oficiální životopis Michael Kocába na vlada.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]