Herculaneum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Herculaneum (italsky Ercolano) bylo antické město v Kampánii, které zaniklo, stejně jako Pompeje a Stabiae, při výbuchu Vesuvu 24. srpna roku 79 n. l. Podle legendy jej založil mýtický řecký hrdina Héraklés (latinsky Hercules).[1] Na jeho místě dnes stojí město Ercolano.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vnitřek budovy v Herculaneu (Casa di Nettuno e Amphitrite, Nr.22)
Roberto Rive: Herculaneum

První zmínka o městě je z roku 314 př.n.l. (Theofrastos) pod jménem Herakleion. Herculaneum bylo obehnáno zdí a leželo na ploše 20 ha. Město leželo při silnici, která odpovídala trase budoucí Via Domitiana, z města Neapolis do Pompejí a Stabiae.

Od roku 307 př.n.l. patřilo Herculaneum do sféry římského vlivu. V okamžiku zániku zde žilo ca 4000 obyvatel.

Po explozi sopky Vesuv bylo město pokryto vrstvou sopečného prachu do výšky 11 až 26 metrů. Pod ní však zůstalo zachováno mnohem více než v nedalekých Pompejích. [2] Znovu bylo objeveno v 18. století díky nálezům kosterních pozůstatků. Archeologické výzkumy zde odhalily množství domů bohatých obyvatel, dvoje lázně, baziliku, několik chrámů a divadlo. Důvod, proč obyvatelé neopustili město a téměř všichni zahynuli, byl podle posledních výzkumů ten, že město zasáhly v noci a velkou rychlostí horké toxické plyny o teplotě 400°500°C (tzv. pyroklastická vlna), jejichž obrovský výron doprovázel o něco později vlastní výbuch sopky (zhruba ve 13 hodin odpoledne), a obyvatelé nestačili utéct.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dionýsos z Halikarnassu, Antiquitates Romanae I 44
  2. KOLEKTIV AUTORŮ. Die letzten Stunden von Herculaneum. Mainz : Verlag Philip von Zabern, 2005. ISBN 3-8053-3445-1. S. 3.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 40°47′ s. š., 14°20′ v. d.