Lombardie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lombardie
Regione Lombardia
Milán
Milán
Lombardie – znak
znak
Lombardie – vlajka
vlajka
Geografie
Lombardy in Italy.svg
Hlavní městoMilán
Souřadnice
Rozloha23 863,65 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel10 002 615 (2015[1])
Hustota zalidnění419,2 obyv./km²
JazykItalština, Lombardština
Správa regionu
Nadřazený celekItálieItálie Itálie
Druh celkuregion
Podřízené celky12 provincií (Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Lecco, Lodi, Mantova, Milano, Monza a Brianza, Pavia, Sondrio, Varese)
1530 obcí
Vznik1948
PrezidentAttilio Fontana (Liga)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2IT-25
NUTSITC4
Oficiální webwww.regione.lombardia.it
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lombardie (italsky Lombardia) je oblast v severozápadní Itálii, rozkládající se od Alp až k údolí řeky Pád. Sousedí s regiony Piemontem, Emilií-Romagnou, Jižním Tyrolskem, Benátskem a Švýcarskem. Jde o nejbohatší region v Itálii a jeden z nejbohatších v Evropě. Region má rozlohu 23 863 km², obývá ho 10 020 210 lidí (zhruba šestina obyvatel Itálie) a dělí se dále na 12 provincií. Hlavním městem je Milán, čtvrtá největší konurbace v Evropě.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Jméno Lombardie je odvozeno od jména germánského kmene Langobardů,[2] který sem přišel roku 568 na dlouhé cestě z pobřeží jižního Baltu. Byl to jen jeden z mnoha národů, které sem zamířily od severu nebo západu. Už v 6. století př. n. l. se zde usazovali Keltové. V rámci Římské říše oblast tolik významná nebyla, ale později se ukázaly všechny hospodářské přednosti Lombardie ve srovnání s Apeninským poloostrovem. Velice úrodné okolí, kde se dařilo obilí, ovoci, vinné révě, později i rýži, se spojovalo s mocí, kterou přinášel silný zahraniční obchod ze zaalpských oblastí. Milán se rychle stal centrem obchodu a Lombardie jeho zásobárnou; díky prodeji místních výrobků se i ty dostávaly do celé Evropy.

O Lombardii měla vždy velký zájem Francie – naposledy zde vládl Napoleon Bonaparte – i Rakouské císařství, které si podmanilo Lombardii na několik desítek let v 19. století. Bylo to právě v době, kdy zde obrovsky narůstala průmyslová výroba, která už se předtím zakládala hlavně na zpracování textilií a látek (dodnes je Milán centrem módy), ale postupně i strojírenství.

Po připojení k Sardinskému království (1859), resp. později k Itálii, se Lombardie stala ekonomickým centrem italského severu, kam se stěhovalo i mnoho krajanů z chudého jihu poloostrova. Lombardie má dnes výsadní postavení i proto, že zde sídlí ty nejsilnější italské firmy (například Mediaset), ale také odtud přicházejí odštěpenecké tendence. V Lombardii je mnoho cenných historických památek a zůstává na hospodářské i kulturní špičce.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Severní část Lombardie tvoří vysoké horské masivy Alp, v druhé polovině území, v jižní části, se rozkládá Pádská nížina. Hory zaujímají 41 % rozlohy Lombardie, vrchovina 12 % a roviny a nížiny 47 %. Alpy, které leží na území Lombardie, náleží k Jižním vápencovým Alpám. Skládají se ze pěti až šesti hlavních skupin. Na severozápadě leží Pohoří Bernina, jižně od něj leží skupina Bergamských Alp. Na severovýchodě se rozkládá Pohoří Ortles, severozápadně od něj Pohoří Livigno a jižně skupina Adamello a skupina Brenta. V horách se nachází řada jezer, všechny jsou ledovcového původu. Pádská nížina je bohatá na vodní toky, jak na řeky, tak na uměle vystavěné vodní kanály. Pro Itálii je velmi důležitá z hlediska pěstování obilí, kukuřice a rýže.[3]

Jezera a řeky[editovat | editovat zdroj]

K největším lombardským jezerům náleží Lago di Garda (370 km²), Lago Maggiore (212 km²), nejhlubší evropské jezero Lago di Como (146 km²), Lago d'Iseo (65 km²), Lago di Lugano (49 km²), Lago di Varese (15 km²), Lago d'Idro (11 km²).

Hlavní lombardské řeky jsou Pád (652 km), Adda (313 km), Oglio (280 km), Ticino (248 km), Mincio (203 km), Chiese (160 km).

Chráněná území[editovat | editovat zdroj]

milánské provincie

K nejdůležitějším chráněným oblastem náleží největší italský národní park Parco nazionale dello Stelvio a dále regionální park Parco naturale della Valle del Ticino, který byl založen pro ochranu typické říční flóry v severní Itálii.

Administrativní celky[editovat | editovat zdroj]

Lombardie se skládá z 12 provincií.

Hlavní centra Lombardie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Popolazione residente al 1° Gennaio 2015 per età, sesso e stato civile [online]. Istat [cit. 2015-09-20]. Dostupné online. (italsky) 
  2. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Lombardia, s. 14. 
  3. PODHORSKÝ, M.: Itálie - sever. 3. vydání, Freitag a Berndt 2007. 208 s. S. 59 - 62. ISBN 978-80-86236-12-4

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]