Provincie Massa-Carrara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Provincia di Massa-Carrara
Stát Itálie Itálie
Oblast Toskánsko
Hlavní město Massa
Kód MS
Počet obcí 17
Rozloha 1 156,33 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 200 325 (31.12.2013)
Hustota zalidnění 173/km²
Massa Carrara posizione.png
Provincie Massa-Carrara na mapě Itálie


Massa-Carrara (Provincia di Massa-Carrara) je jedna ze 110 italských provincií. Jejím hlavním městem je Massa.

Provincie Massa-Carrara leží v oblasti Toskánsko, na západě sousedí s provincií La Spezia, na severu s provinciemi Reggio Emilia a Parma, na východě s provincií Lucca. Na západě její břehy omývá Tyrrhenské moře.

Provincie o rozloze 1.156 km² má 17 obcí, nejdůležitější města jsou Massa a Carrara. K 31.12.2013 zde žilo 200.325 obyvatel.

Typický záběr krajiny provincie - vesnice Pontremoli s horami v pozadí

Historie[editovat | editovat zdroj]

Provincie vznikla v roce 1859 oddělením historických území Lunigiana a Garfagnana od modenského vévodství. V roce 1923 k ní byly připojeny obce Calice al Cornoviglio a Rocchetta di Vara, původně náležející k provincii Spezia. Ve stejném období připadly všechny obce okresu Castelnuovo di Garfagnana k provincii Lucca jako kompenzace za odstoupení obcí v oblasti Valdinievole nové provincii Pistoia. V roce 1938 obce Massa a Montignoso se spojily v obec Apuania. V tomtéž roce vznikla la Zona industriale Apuana a provincie dostala jméno Provincia di Apuania. V roce 1947 byla nová obec Apuania zrušena a provincie znovu dostala původní jméno Provincia di Massa-Carrara s hlavním městem Massa.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Ekonomika provincie je významná, dříve byla založena především na slavném carrarském mramoru, nyní spočívá na dovozu a výrobě bloků mramoru a žuly z celého světa.


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Provincia di Massa-Carrara na italské Wikipedii.