Lazio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Regione Lazio
Lazio-Stemma2.png
Stát Flag of Italy.svg Itálie
Hlavní město Řím
Provincie Frosinone
Latina
Rieti
Roma
Viterbo
Počet obcí 377
Rozloha 17 207,68 km²
Obyvatelstvo (2013)
Počet obyvatel 5 870 451
Hustota zalidnění 341/km²
Italy Regions Latium Map.png
Lazio na mapě Itálie

Lazio (latinsky Latium) je kraj ve střední Itálii, hlavní město je Řím. Sousedící s Toskánskem, Umbrií, Abruzzem, Molise, Kampánií a Tyrrhenským mořem. Region má rozlohu 17 208 km² a žije zde 5,9 miliónu obyvatel. Skládá se z pěti provincií.

Historie[editovat | editovat zdroj]

okolí města Sabaudia

Souvislejší osídlení vzniklo v kraji v 10. stol. př. n. l. Původními obyvateli byli Etruskové, Latinové a kmeny Volsků a Herniků. Římané celé Latium začlenili do své říše ve 4. stol. př. n. l. Od konce 4. stol. n. l. bylo území předmětem bojů a pustošivých vpádů ze strany Vandalů, Vizigótů, Langobardů, Ostrogótů a dalších.[1] Roku 754 zde vzniká rozhodnutím franckého krále Pipin III. Církevní stát patřící papeži. Zejména na venkově si udrželi určitou moc vlastníci půdy. Ve 14. stol. papežská moc upadá, což způsobuje rozvoj svobodných měst a městských států. V první pol. 16. stol. dochází k upevnění moci církevního státu a rozšíření území mimo Lazio na Umbrii, Marche a některé části severní Itálie. Tento stav trvá až do vzniku Italského království v roce 1861.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Krajina Lazia má převážně kopcovitý charakter (54 % území). Přímořské území při Tyrhénském moři je rovinaté (20 % rozlohy), hornatá je zejména východní a jihovýchodní část kraje (26 % území). Na severovýchodě se rozkládá Monti Sabini (nejvyšší bod 1 292 m), jižně leží Monti Ernici (nejvyšší bod Monte Passeggio, 2 064 m). Dále jižně, na jihovýchodě kraje, pak Monti Lepini (nejvyšší bod 1 536 m).[3] Horské masívy a pahorkatina jsou vulkanického původu. Původní sopečné krátery vyplňují na dalších místech jezera – Bolsena, Bracciano, Vico, Albano. Na řadě míst jsou horká minerální vřídla. Největší řeka je Tevere (Tibera), další menší řeky jsou např. Marta či Sacco.

Provincie Lazia

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Region Lazio je členěn do pěti provincií. Hlavním městem regionu a celé Itálie je Řím (Roma).

Turismus - hlavní centra regionu[editovat | editovat zdroj]

Koloseum v Římě

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Itálie, jih. Freytag a Berndt 2010, str. 73.
  2. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Lazio, s. 22.  
  3. Anglická a italská verze Wiki

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]