Kalábrie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kalábrie
Regione Calabria
hrad Reggio Calabria
Vlajka
Vlajka
Znak
Znak
Geografie
lokalizace oblasti
lokalizace oblasti
Hlavní město Catanzaro
Souřadnice
Rozloha 15 221,9 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 1 973 418 (2015)
Hustota zalidnění 129,6 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celek Itálie
Druh celku Region
Podřízené celky - 5 provincií (Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio Calabria, Vibo Valentia)
- 409 obcí
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 IT-78
NUTS ITF6
Oficiální web www.regione.calabria.it
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kalábrie (italsky Calabria) /kaˈlaːbrja/ je kraj na jihu Itálie. Na severu sousedí s krajem Basilicata, na západě je obklopen Tyrhenským mořem a na východě Jónským mořem. Za Messinskou úžinou na západě leží Sicílie. Region má rozlohu 15 079 km² a žijí zde téměř 2 milióny obyvatel. Dělí se na 5 provincií. Hlavním městem oblasti je od roku 1970 Catanzaro, ale v bývalém hlavním městě Reggio di Calabria stále sídlí místní zastupitelstvo.

Kalábrie, resp. Kalábrijský poloostrov, patří mezi nejchudší regiony Evropy. Chybí zde průmysl a větší množství památek. Má ale dlouhé pobřeží a jsou zde výborné podmínky pro milovníky potápění. Historická pitoreskní městečka a vynikající kuchyně začínají lákat turisty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Capo Colonna
Aspromonte

Prehistorie[editovat | editovat zdroj]

První stopy lidské přítomnosti v Kalábrii sahají až do paleolitu, jak o tom svědčí nálezy v jeskyních Praia a Mare a graffit Bos primigeniusGrotta del RomitoPapasidero, kde byla nalezená postava Bovid vyryté do skály před 12 000 roky. Důležité archeologické nálezy jsou uloženy v Reggio Calabria v Národním muzeu Magna Grecia.

Řecké období[editovat | editovat zdroj]

Mezi 8. a 9. stoletím př. n. l. tu vzkvétala významná města patřící do Magna Graecia, jako Rhegion, Krotonu, Locri Epizephyrii, Metauros a Sybaris, a několik dílčích kolonií založených samotnými koloniemi, jako například: Kaulon, Hipponion, Medma Terina a Scolacium.

Římské období[editovat | editovat zdroj]

Ve 3. století př. n. l. toto území dobyli Římané.

Středověk[editovat | editovat zdroj]

pádem Západořímské říše byla Kalabrie zpustošena válkou mezi Ostrogóty a Byzantinci. Následně, v důsledku invaze Langobardů, Byzantinci ztratili většinu Itálie včetně severní Kalábrie.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Kalábrie je převážně hornatá. Hory a horské masívy tvoří 42 % rozlohy, vrchoviny a kopcovitá krajina 49 %, nížiny a roviny pouze 9 %. Jednotlivá pohoří náleží do Jižních Apenin, do podskupiny Kalábrijských Apenin. V severní části kraje tvoří hranici s Basilicatou pohoří Pollino (Massiccio del Pollino) s nejvyššími horami Kalábrie Serra Dolcedorme (2 267 m) a Monte Pollino (2 248 m). Na severozápadě, podél pobřeží Tyrhénského moře, se rozkládá úzké horské pásmo Catena Costiera, s nejvyšším bodem v 1 541 metrech.[1] Ve střední části kraje, nad Catanzárskou šíjí, leží náhorní plošina Sila s celkovou rozlohu téměř 2 000 km², nejvyšší bod je Monte Botte Donato (1 928 m). Pod šíji na jihu kraje, ve střední části území, se rozkládá pásmo hor Serre Calabresi, nejvyšší bod 1 423 m. Na úplném jihu Apeninského poloostrova u Messinského průlivu pak leží pohoří Aspromonte, nejvyšší vrchol Montalto (1 955 m). Většina rovin a nížin leží při pobřeží obou moří. Kalábrie má díky svému protáhlému tvaru dlouhé pobřeží, na západě leží Tyrhénské moře, na východě Jónské moře. K největším kalábrijským řekám náleží Crati (91 km), Neto (80 km), Tacina (58 km) a Amato (56 km). V oblasti náhorní plošiny Sila se nachází také několik jezer, např. Lago Ampollino (5,6 km²).

Zemědělství[editovat | editovat zdroj]

V primárním sektoru, zemědělství, je rozvinuto především pěstování olivovníků (kraj je na druhém místě v Itálii z hlediska výroby oleje), vinná réva a citrusy (jedním z nich je bergamot, který je základem mnoha parfémů). Hlavní zemědělský trh sídlí v Catanzaro. Důležitý je také rozvinutý rybolov.

Administrativní uspořádání[editovat | editovat zdroj]

Provincie Kalábrie
Byzantský kostel
zvaný Cattolica ve Stilu

Region se dělí na 5 provincií. Hlavním městem celého regionu je nyní Catanzaro. Je zde 409 obcí.

Turismus – hlavní centra v regionu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEČÍKOVÁ, M.: Itálie - jih. 4. české vyd., Freitag a Berndt 2010. 191 s. ISBN 80-7316-027-7. S. 143.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]