Bergamot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBergamot
alternativní popis obrázku chybí
Botanická ilustrace bergamotu
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleďroutovité (Rutaceae)
Rodcitrus (Citrus)
Binomické jméno
Citrus ×bergamia
Risso, 1819
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bergamot (Citrus ×bergamia, syn. Citrus ×limon) je aromatické ovoce velikosti pomeranče, barvou podobné citronu. Genetickým výzkumem dochovaných citrusových kultivarů bylo zjištěno, že bergamot je pravděpodobně křížencem taxonů Citrus limetta (limetka), Citrus ×aurantium a možná též cedrátu (Citrus medica). Ovoce je plodem (hesperidium) malého stálezeleného stromu dorůstajícího do výšky 4 m, nepravidelného tvaru. Květy jsou čistě bílé a otevírají se v časném jaře. Nevyužívá se pro přímou konzumaci, ale především pro vysoký obsah aromatických éterických olejů.

80 % světové produkce se pěstuje v jižní Kalábrii v Itálii. Bergamot je dále pěstován v jižní Francii a v Pobřeží slonoviny pro bergamotový olej a v Antalyi v Turecku na marmeládu. Bergamotová silice se podílí na chuti a vůni různých černých čajů, nejčastěji čaje Earl Grey.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Existuje více teorií původu jména bergamot. Podle jedné vychází z italského slova bergamotta, které je odvozeno od názvu italského města Bergamo.[1] Podle jiné teorie je tento název odvozen z tureckého slova beg-armudi, což znamená princova hruška či kníže hrušek, pravděpodobně pro mírně hruškovitý tvar plodu.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Online Etymology Dictionary [online]. Dostupné online. 
  2. Collins [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]