Slivoň myrobalán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxSlivoň myrobalán
alternativní popis obrázku chybí
Slivoň myrobalán - plody
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád růžotvaré (Rosales)
Čeleď růžovité (Rosaceae)
Rod slivoň (Prunus)
Binomické jméno
Prunus cerasifera
Ehrh., 1784
Synonyma

slivoň třešňová
myrobalán třešňový

Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rozpůlený plod myrobalánu

Slivoň myrobalán, též slivoň třešňová či myrobalán třešňový (Prunus cerasifera) je druh slivoně, ovocného stromu. Pěstuje se pro plody i jako podnož vhodná pro téměř všechny druhy slivoní.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Strom dorůstá výšky a šířky až 9 metrů, roste poměrně vitálně a je velmi mrazuvzdorný. Kvete v dubnu růžovými až červenými květy, je samosprašný. Plody (často nesprávně označované jako špendlíky) dosahují velikosti zhruba 30 milimetrů (větší než mirabelky, v případě nešlechtěných odrůd ale drobnější než slívy či ryngle), obvykle bývají načervenalé, ale podle kultivaru (kterých existuje přes 20) se může barva lišit od žluté až po tmavě červenou. Dozrávají od srpna do září.

Uvádí se, že plody myrobalánu se od plodů špendlíku nebo mirabelky nejlépe odliší tím, že dužnina lze špatně oddělit od pecky (u mirabelky a špendlíku je to totiž naopak, dužnina lze oddělit snadno).

Sadovnictví[editovat | editovat zdroj]

Myrobalán se používá i jako podnož, pěstuje se ze semen. Hodí se pro všechny druhy slivoní s výjimkou Kirkeho, uplatnění najde v teplejších a sušších polohách. Odrůdy naštěpované na myrobalán dozrávají později, nabízejí ale bohatou úrodu. Mnohé švestky, pološvestky, renklody a slívy však vykazují horší odlučitelnost od pecky.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠROT, Radoslav. 1000 dobrých rad zahrádkářům. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1972. 530 s. 07-045-72. Kapitola 205 Které podnože se používají u peckovin?, s. 119. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]