Makadamie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMakadamie
alternativní popis obrázku chybí
Makadamie celolistá (Macadamia integrifolia)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádproteotvaré (Proteales)
Čeleďproteovité (Proteaceae)
Rodmakadamie (Macadamia)
F.Muell., 1858
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Makadamie (Macadamia) je rod dvouděložných rostlin z čeledi proteovitých. Jsou to stromy s jednoduchými střídavými listy a drobnými květy v hroznovitých květenstvích. Rod zahrnuje 4 druhy, pocházející z východní Austrálie. Dva druhy rodu, makadamie celolistá a Macadamia tetraphylla, jsou komerčně významné pro jádra plodů, makadamiové ořechy. Tyto se pěstují i v jiných částech světa.

Poprvé se tento ořech začal ve velkém měřítku komerčně pěstovat na Havaji, kam byla v 80. letech 19. století dovezena australská semena, a po určitou dobu byla největším světovým producentem.[1][2] Přibližně od desátých let 21. století je největším světovým producentem makadamových ořechů Jihoafrická republika.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Makadamie jsou stálezelené stromy nebo vysoké keře, dorůstající výšky od dvou do osmnácti metrů. Listy jsou jednoduché, střídavé, v přeslenech, s celokrajnou nebo na okraji ostnitě pilovitou čepelí. Květy jsou oboupohlavné, uspořádané v úžlabních nebo řidčeji vrcholových hroznech. Okvětí je trubkovité, zakončené 4 laloky. Tyčinky jsou čtyři, přirostlé při ústí okvětní trubky. Semeník je přisedlý, obsahuje 2 vajíčka a nese přímou nebo zahnutou, na konci kyjovitou čnělku zakončenou drobnou vrcholovou bliznou. Plod je opožděně pukavý měchýřek s tlustým, kožovitým oplodím. Obsahuje většinou jen jedno kulovité semeno.[4]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje v současném taxonomickém pojetí 4 druhy, pocházející z východní Austrálie (Queensland a Nový Jižní Wales). Makadamie celolistá je pro jedlé plody pěstována i v jiných částech světa, zejména v jihozápadních USA, Havaji, Latinské Americe a jižní Africe.[5][6] Některé jiné druhy, které byly v minulosti též řazeny do rodu Macadamia a v současné taxonomii jsou řazeny do jiných rodů čeledi proteovité, se vyskytují též na Nové Kaledonii a Sulawesi.

Ekologické interakce[editovat | editovat zdroj]

Květy makadamií jsou opylovány hmyzem sbírajícím pyl a nektar. V Austrálii je navštěvují zejména bezžihadlé včely rodu Trigona a také včela medonosná.[7]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Macadamia je v rámci čeledi Proteaceae řazen do podčeledi Grevilleoideae, tribu Macadamieae a podtribu Macadamiinae. V minulosti rod zahrnoval 9 druhů, výsledky fylogenetických studií však ukázaly, že se skládá ze dvou samostatných vývojových linií. Jedna skupina zahrnuje 4 druhy rostoucí v subtropické východní Austrálii a obsahuje i typový druh, Macadamia ternifolia. Pět zbývajících druhů tvoří skupinu, rozšířenou v tropické Austrálii a na Sulawesi. Tyto druhy byly následně v roce 2008 přeřazeny do nového rodu Lasjia.[8][9]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Hospodářsky nejvýznamnějším zástupcem rodu je makadamie celolistá. Je to jediná světově komerčně pěstovaná plodina pocházející z Austrálie. Je pěstována pro jádra plodů, známá jako makadamové ořechy a patřící mezi nejvíce ceněné ořechy na trhu. Plody Macadamia tetraphylla jsou rovněž chuťově výborné, obsahují ale vyšší podíl cukrů, které při tepelném zpracování karamelizují a ubírají ořechům na trvanlivosti. Tento druh je omezeně pěstován např. v Kalifornii a na Novém Zélandu.[10] Olej z makadamiových ořechů je vysoce kvalitní a kromě potravinářství se používá např. v kosmetice. Zbývající dva druhy nemají hospodářský význam. Ořechy Macadamia ternifolia jsou drobné, hořké a nepoživatelné. Rovněž ořechy vzácného druhu Macadamia jansenii jsou nepoživatelné.[10]

Makadamie jsou celkem zřídka pěstovány i ve sklenících a expozicích českých botanických zahrad.[11] Vzhledem ke své odolnosti se pěstují také v Česku, obvykle však pouze jako dekorativní kbelíkové rostliny. Rostliny jsou samosprašné a v případě roubovaných jedinců plodí již po třech letech. Snesou pokles teploty až na 0 °C. Rod je pojmenován po Johnu Macadamovi, který byl kolegou botanika Ferdinanda von Muellera.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. KEAN, Zoe. In a nutshell: how the macadamia became a 'vulnerable' species. The Guardian. 12 December 2020. Dostupné online [cit. 14 December 2020]. (anglicky) 
 2. SHIGEURA, Gordon T.; OOKA, Hiroshi. Macadamia nuts in Hawaii: History and production. [s.l.]: University of Hawaii. College of Tropical Agriculture and Human Resources, April 1984. (Research extension series). Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 22 September 2019. (anglicky) 
 3. South Africa becomes king of macadamia nuts again. www.freshplaza.com [online]. [cit. 2022-04-04]. Dostupné online. (EN) 
 4. QIU, Huaxing; WESTON, Peter H. Flora of China: Macadamia [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. VAUGHAN, J.G.; GEISSLER, C.A. The New Oxford Book of Food Plants. [s.l.]: Oxford University Press, 2009. ISBN 978-0-19-954946-7. (anglicky) 
 6. The Plant List [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. HEART, Timothy A. Behaviour and pollinator efficiency of stingless bees and honey bees on Macadamia flowers. Journal of apicultural research. 1994, čís. 33(4). Dostupné online. 
 8. MAST, Austin R. et al. A smaller Macadamia from a more vagile tribe: inference of phylogenetic relationships, divergence times, and diaspore evolution in Macadamia and relatives (tribe Macadamieae; Proteaceae).. American Journal of Botany. 2008, čís. 95(7). Dostupné online. 
 9. The International Plant Names Index [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. a b STEPHENSON, Russ. Macadamia: Domestication and commercialisation. Chronica Horticulturae. 2005, čís. 45(2). Dostupné online.  Archivováno 22. 1. 2022 na Wayback Machine.
 11. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]