Makadamie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxMakadamie
alternativní popis obrázku chybí
Makadamie Macadamia integrifolia
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád proteotvaré (Proteales)
Čeleď proteovité (Proteaceae)
Rod makadamie (Macadamia)
Mueller
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Makadamie (Macadamia) je rod dvouděložných rostlin z čeledi proteovitých. Zahrnuje 4 druhy a je rozšířen výhradně v Austrálii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o stálezelené stromy dorůstající výšky od dvou do dvanácti metrů. Listy jsou dlouhé a úzké. Vzhledem ke své odolnosti se pěstují také u nás, obvykle však pouze jako dekorativní kbelíkové rostliny. Rostliny jsou samosprašné a v případě roubovaných jedinců plodí již po třech letech. Snesou pokles teploty až na 0 °C. Rod je pojmenován po Johnu Macadamovi, který byl kolegou botanika Ferdinanda von Muellera.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje v současné taxonomii 4 druhy a je rozšířen výhradně v Austrálii.[1] Některé další druhy s výskytem též na Nové Kaledonii a Sulawesi byly přeřazeny do jiných rodů.

Makadamiové ořechy[editovat | editovat zdroj]

Makadamiové ořechy (také queenslandské či puma ořechy) jsou velmi chutné a hodnotné; patří k nejdražším ořechům na trhu. Jedná se o plody druhů Macadamia integrifolia či Macadamia tetraphylla, které jediné jsou hospodářsky využívány. Často se lze setkat také s plody kříženců těchto dvou druhů. Zbývající druhy plodí buď nejedlé, nebo přímo jedovaté ořechy. Olej z makadamiových ořechů je vysoce kvalitní a kromě potravinářství se používá např. v kosmetice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]