Makadamie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Makadamie

alternativní popis obrázku chybí
Makadamie Macadamia integrifolia
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: proteotvaré (Proteales)
Čeleď: proteovité (Proteaceae)
Rod: makadamie (Macadamia)
Mueller
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Makadamie (Macadamia) je rod dvouděložných rostlin z čeledi proteovitých. Zahrnuje 4 druhy a je rozšířen výhradně v Austrálii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o stálezelené stromy dorůstající výšky od dvou do dvanácti metrů. Listy jsou dlouhé a úzké. Vzhledem ke své odolnosti se pěstují také u nás, obvykle však pouze jako dekorativní kbelíkové rostliny. Rostliny jsou samosprašné a v případě roubovaných jedinců plodí již po třech letech. Snesou pokles teploty až na 0 °C. Rod je pojmenován po Johnu Macadamovi, který byl kolegou botanika Ferdinanda von Muellera.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje v současné taxonomii 4 druhy a je rozšířen výhradně v Austrálii.[1] Některé další druhy s výskytem též na Nové Kaledonii a Sulawesi byly přeřazeny do jiných rodů.

Makadamové ořechy[editovat | editovat zdroj]

Makadamové ořechy (také queenslandské či puma ořechy) jsou velmi chutné a hodnotné; patří k nejdražším ořechům na trhu. Jedná se o plody druhů Macadamia integrifolia či Macadamia tetraphylla, které jediné jsou hospodářsky využívány. Často se lze setkat také s plody kříženců těchto dvou druhů. Zbývající druhy plodí buď nejedlé, nebo přímo jedovaté ořechy. Olej z makadamových ořechů je vysoce kvalitní a kromě potravinářství se používá např. v kosmetice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HASSLER, M.. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]