Čnělka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Květní části na obrázku květu lilie Lilium longiflorum: 1. blizna, 2. čnělka, 3. prašník, 4. nitka, 5. korunní lístek. Čnělka společně s bliznou a semeníkem tvoří pestík.
Tento článek je o květinách. O části stěžně pojednává článek Čnělka (stěžeň).

Čnělka (lat. = stylus, něm. = Griffel, ang. = style) je dutá část pestíku nacházející se pod bliznou v květech krytosemenných rostlin. Fyzicky spojuje bliznu a semeník. Po opylení blizny pylem, musí narůstající pylová láčka prorůst skrze celou délku čnělky, aby dosáhla semeníku a vajíčka a následně mohlo dojít k oplození vajíčka. U různých rostlinných druhů, může mít čnělka různou délku a nebo může i docela chybět, pak blizna přisedá přímo na semeník.

Báze čnělky dosedající na semeník bývá někdy jakoby terčovitě rozšířená, tento útvar nazýváme stylopodium.

Čnělka je částí květu, která je v některých případech zodpovědná za neschopnost samosprášení. V těchto případech rostlina zabraňuje opylení svým vlastním pylem. Dosahuje toho pomocí vzájemné inkompatibility pylu a čnělky. Po signální interakci, ke které stále dochází mezi vnitřním prostředím čnělky a každou z prorůstajících pylových láček, láčka vlastního pylu postupně zastaví svůj růst.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo čnělka ve Wikislovníku