Proteotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Proteotvaré

alternativní popis obrázku chybí
Grevillea excelsior
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: proteotvaré (Proteales)
Juss. ex Bercht. & J.Presl,
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Proteotvaré (Proteales) je řád vyšších dvouděložných rostlin. V současném pojetí zahrnuje 4 čeledi a 85 rodů. Jedná se o malý a vývojově starý řád, obsahující značně různorodé rostliny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

V řádu převládají dřeviny s redukovanými květy uspořádanými v bohatých květenstvích. Převažují čtyřčetné květy s tyčinkami postavenými proti okvětním plátkům. Charakteristické je gyneceum s 1 nebo 2 víceméně přímými vajíčky v plodolistu.[1][2]

Řád obsahuje 4 čeledi, 85 rodů a asi 1750 druhů.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V Cronquistově systému byl řád Proteales řazen do podtřídy Rosidae a byly v něm sdruženy 2 čeledi - proteovité (Proteaceae) a hlošinovité (Elaeagnaceae). Pozdější molekulární výzkumy příbuznost těchto dvou čeledí nepotvrdily. Čeleď hlošinovité byla v pozdějším systému APG vřazena do řádu růžotvaré (Rosales). Řád Proteales zůstává v tomto taxonomickém systému zachován jako jedna z bazálních větví vyšších dvouděložných rostlin (Eudicots) a byl do něj přiřazeny též čeledi platanovité (Platanaceae) a lotosovité (Nelumbonaceae). Čeleď lotosovité sem byla včleněna na základě výsledků molekulárních analýz, s ostatními čeleděmi řádu sdílí jen málo společných morfologických charakteristik. V systému APG IV z roku 2016 byla do tohoto řádu zařazena také čeleď sabiovité (Sabiaceae), do té doby vedená jako nezařazená.[3][4]

Seznam čeledí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JUDD, et al.. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. [s.l.] : Sinauer Associates Inc., 2002. ISBN 9780878934034. (anglicky)  
  2. a b STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online. (anglicky) 
  3. BREMER, K. et al.. An Ordinal Classification for the Families of Flowering Plants. Annals of the Missouri Botanical Garden. 1998, čís. 85(4).  
  4. a b BYNG, James W. et al.. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]