Kumquat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plody kumqautu
Kumquat vert FR 2012.jpg
Plody kumqautu

Kumquat (lat. Fortunella), též nagami nebo počeštěně kumkvat je citrusům příbuzné ovoce připomínající miniaturní pomeranče. Tento polodlouhý trpasličí pomeranč patří mezi nejmenší citrusové plody, neboť je jen 2-4 cm dlouhý. Plody, dužina i slupka, jsou oranžové a jedlé. Pochází z Východní Asie a Jižní Číny, kde jsou známy již od 12. století. Pěstují se na stálezeleném keři nebo na malém, 3 metry vysokém stromku.

Protože plody mají výrazné aroma, často se používají při pečení masa (v takovém případě se půlí nebo čtvrtí). Ale mohou se jíst i syrové. Na rozdíl od pomerančů se jí i se sladkou slupkou. Plody stačí oprat a odstranit stopky. Často se používají k ozdobě koktejlů a jiných nápojů.

Kumquat je ale mírně nahořklý, což způsobuje nelibost některých ochutnavačů.

Hojně se také pěstuje na řeckém ostrově Korfu (Kerkyra), kde se z něj vyrábí stejnojmenný tradiční alkoholický likér. Podobně jako další citrusové plody kumquat obsahuje vit. C, podporuje imunitní systém a stimuluje růst nových buněk.[1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NOWAK, Bernd; SCHULZOVÁ, Bettina. Tropické plody : biologie, využití, pěstování a sklizeň. Praha: Knižní klub, 2002. ISBN 80-242-0785-0. 
  • VALÍČEK, Pavel. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6. S. 154-159. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Daniela. Úžasný kumquat: Ovoce podobné pomerančům a jeho skvělé účinky na lidské zdraví [online]. ČeskoZdravě.cz, 2019-07-11 [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]