Kumquat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plody kumqautu
Kumquat vert FR 2012.jpg

Kumquat (lat. Fortunella), též nagami nebo počeštěně kumkvat je citrusům příbuzné ovoce připomínající miniaturní pomeranče. Tento polodlouhý trpasličí pomeranč patří mezi nejmenší citrusové plody, neboť je jen 2-4 cm dlouhý. Plody, dužina i slupka, jsou oranžové a jedlé. Pochází z Východní Asie a Jižní Číny, kde jsou známy již od 12. století. Pěstují se na stálezeleném keři nebo na malém, 3 metry vysokém stromku.

Protože mají plody výrazné aroma, nejčastěji se používá při pečení masa (v takovém případě se půlí nebo čtvrtí). Ale může se jíst i čerstvý – na rozdíl od pomerančů se jí i se sladkou slupkou. Stačí ho oprat a odstranit stopku. Vcelku jsou plody často používány také k ozdobě koktejlů a jiných nápojů.

Kumquat je ale mírně nahořklý, což způsobuje nelibost některých ochutnavačů.

Hojně se také pěstuje na řeckém ostrově Korfu (Kerkyra), kde se z něj vyrábí stejnojmenný tradiční alkoholický likér. Podobně jako další citrusové plody kumquat podporuje imunitní systém díky obsahu vitamínu C. Pomáhá také stimulovat růst nových buněk a zvyšuje aktivitu obranyschopnosti.[1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NOWAK, Bernd; SCHULZOVÁ, Bettina. Tropické plody : biologie, využití, pěstování a sklizeň. Praha: Knižní klub, 2002. ISBN 80-242-0785-0. 
  • VALÍČEK, Pavel. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6. S. 154-159. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Daniela. Úžasný kumquat: Ovoce podobné pomerančům a jeho skvělé účinky na lidské zdraví [online]. ČeskoZdravě.cz, 2019-07-11 [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]